Servicenter i Bålsta AB, nyckeltal och bokslut
556424-4712 · Aktiebolag · Bålsta · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen växte 3 % till 415 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -15 %, soliditeten 87 %.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 3,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -15,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 86,7 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 86,7 % | 85,8 % | 91,7 % | 53,9 % | 55,0 % | 51,5 % |
| Rörelsemarginal | −15,1 % | 36,6 % | −6,4 % | 2,9 % | 7,0 % | 2,1 % |
| Vinstmarginal | −13,7 % | 38,4 % | −9,6 % | 1,0 % | 3,2 % | −1,5 % |
| Kassalikviditet | 7,23 | 6,81 | 11,63 | 4,18 | 4,49 | 3,96 |
| Skuldsättningsgrad | 0,15 | 0,17 | 0,09 | 0,85 | 0,82 | 0,94 |
| Avkastning eget kapital | −21,1 % | 39,8 % | −9,6 % | 0,8 % | 3,1 % | −1,5 % |
| Avkastning totalt kapital | −18,3 % | 34,5 % | −5,7 % | 1,3 % | 3,7 % | 1,1 % |
| Personalkostnad / anställd | , | 119 733 kr | 97 449 kr | 92 746 kr | 181 083 kr | 172 608 kr |
| Omsättning / anställd | , | 401 710 kr | 868 083 kr | 778 291 kr | 905 068 kr | 940 317 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | 147 001 kr | −55 173 kr | 22 437 kr | 63 487 kr | 19 716 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | 267 495 kr | 50 353 kr | 178 748 kr | 299 112 kr | 237 691 kr |
| EBITDA | −59 379 kr | 147 762 kr | −47 096 kr | 86 002 kr | 118 029 kr | 65 083 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 414 709 kr | 401 710 kr | 868 083 kr | 778 291 kr | 905 068 kr | 940 317 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 28 233 kr | 24 506 kr | 58 218 kr | 161 650 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 314 123 kr | 119 733 kr | 97 449 kr | 92 746 kr | 181 083 kr | 172 608 kr |
| Av- och nedskrivningar | 3 200 kr | 761 kr | 8 077 kr | 63 565 kr | 54 542 kr | 45 367 kr |
| Rörelseresultat | −62 579 kr | 147 001 kr | −55 173 kr | 22 437 kr | 63 487 kr | 19 716 kr |
| Räntekostnader | 12 kr | 1 492 kr | 29 356 kr | 14 361 kr | 34 078 kr | 33 570 kr |
| Resultat efter fin. poster | −56 970 kr | 154 298 kr | −83 611 kr | 8 076 kr | 29 409 kr | −13 814 kr |
| Skatt | 0 kr | 16 224 kr | 0 kr | 5 868 kr | 5 350 kr | , |
| Årets resultat | −56 970 kr | 138 074 kr | −83 611 kr | 2 208 kr | 24 059 kr | −13 814 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 60 000 kr | 625 000 kr | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 60 000 kr | 625 000 kr | , | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 312 040 kr | 451 590 kr | 954 014 kr | 1 776 639 kr | 1 737 941 kr | 1 808 160 kr |
| Anläggningstillgångar | 12 039 kr | 15 239 kr | 28 567 kr | 1 252 796 kr | 1 291 361 kr | 1 253 039 kr |
| Omsättningstillgångar | 300 001 kr | 436 351 kr | 925 447 kr | 523 843 kr | 446 580 kr | 555 121 kr |
| Kassa och bank | 255 391 kr | 345 356 kr | 562 537 kr | 283 843 kr | 255 822 kr | 206 893 kr |
| Eget kapital | 270 572 kr | 387 543 kr | 874 468 kr | 958 079 kr | 955 871 kr | 931 812 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 226 542 kr | 148 468 kr | 857 079 kr | 854 871 kr | 830 812 kr | 844 626 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | , | 0 kr | 693 340 kr | 682 592 kr | 736 276 kr |
| Kortfristiga skulder | 41 468 kr | 64 047 kr | 79 546 kr | 125 220 kr | 99 478 kr | 140 072 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | , | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Servicenter i Bålsta AB med andra
Hela ligan: Snickeri, golv & måleri →Snickeri, golv & måleri i Bålsta →Bevaka Servicenter i Bålsta AB →
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →