Johnny Larsson Byggare Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556423-5801 · Aktiebolag · Nynäshamn · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen växte 55 % till 3,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 10 %, soliditeten 72 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 55,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 9,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 72,2 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 72,2 % | 69,4 % | 64,0 % | 65,4 % | 66,6 % | 59,5 % | 59,1 % |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | −3,2 % | 5,2 % | −14,8 % | −1,6 % | −0,7 % | 6,1 % |
| Vinstmarginal | 9,8 % | −1,7 % | 5,3 % | −18,5 % | −1,8 % | −0,1 % | 6,1 % |
| Kassalikviditet | 5,42 | 2,94 | 2,70 | 3,12 | 4,24 | 4,29 | 2,63 |
| Skuldsättningsgrad | 0,23 | 0,44 | 0,56 | 0,53 | 0,47 | 0,56 | 0,48 |
| Avkastning eget kapital | 34,0 % | −4,4 % | 19,6 % | −35,2 % | −3,3 % | −0,1 % | 17,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 24,7 % | −2,3 % | 13,3 % | −22,2 % | −1,6 % | 0,6 % | 10,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 527 883 kr | 406 382 kr | 411 391 kr | 458 307 kr | 460 241 kr | 419 507 kr | 416 940 kr |
| Omsättning / anställd | 3 106 574 kr | 2 003 736 kr | 3 132 058 kr | 1 284 976 kr | 1 577 198 kr | 1 480 784 kr | 2 243 207 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 301 775 kr | −64 460 kr | 163 539 kr | −190 353 kr | −25 558 kr | −11 082 kr | 136 150 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 838 324 kr | 472 722 kr | 705 730 kr | 398 754 kr | 567 883 kr | 541 625 kr | 635 490 kr |
| EBITDA | 310 441 kr | 66 340 kr | 294 339 kr | −59 553 kr | 107 642 kr | 122 118 kr | 218 550 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 3 106 574 kr | 2 003 736 kr | 3 132 058 kr | 1 284 976 kr | 1 577 198 kr | 1 480 784 kr | 2 243 207 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 106 574 kr | 2 003 736 kr | 0 kr | 6 838 kr | 9 716 kr | 154 602 kr | 136 000 kr |
| Personalkostnader | 527 883 kr | 406 382 kr | 411 391 kr | 458 307 kr | 460 241 kr | 419 507 kr | 416 940 kr |
| Av- och nedskrivningar | 8 666 kr | 130 800 kr | 130 800 kr | 130 800 kr | 133 200 kr | 133 200 kr | 82 400 kr |
| Rörelseresultat | 301 775 kr | −64 460 kr | 163 539 kr | −190 353 kr | −25 558 kr | −11 082 kr | 136 150 kr |
| Räntekostnader | 1 543 kr | 8 143 kr | 10 109 kr | 8 459 kr | 8 063 kr | 9 099 kr | 4 594 kr |
| Resultat efter fin. poster | 305 858 kr | −33 560 kr | 164 452 kr | −237 888 kr | −29 139 kr | −1 195 kr | 136 567 kr |
| Skatt | 20 470 kr | , | , | 0 kr | 9 488 kr | 10 640 kr | 14 344 kr |
| Årets resultat | 142 263 kr | −33 560 kr | 164 452 kr | −210 488 kr | 35 838 kr | 54 365 kr | 51 623 kr |
| Utdelning (beslutad) | 200 000 kr | , | 50 000 kr | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | , | 50 000 kr | , | , | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 245 911 kr | 1 091 681 kr | 1 313 853 kr | 1 034 393 kr | 1 331 683 kr | 1 429 776 kr | 1 348 622 kr |
| Anläggningstillgångar | 144 662 kr | 110 000 kr | 240 800 kr | 371 600 kr | 502 400 kr | 635 600 kr | 339 800 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 101 249 kr | 981 681 kr | 1 073 053 kr | 662 793 kr | 829 283 kr | 794 176 kr | 1 008 822 kr |
| Kassa och bank | 567 872 kr | 783 447 kr | 746 516 kr | 392 461 kr | 532 032 kr | 424 572 kr | 297 230 kr |
| Eget kapital | 899 690 kr | 757 426 kr | 840 987 kr | 676 535 kr | 887 024 kr | 851 186 kr | 796 821 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 637 427 kr | 670 987 kr | 556 536 kr | 767 024 kr | 731 186 kr | 676 821 kr | 625 198 kr |
| Långfristiga skulder | , | 0 kr | 75 780 kr | 145 740 kr | 221 530 kr | 291 490 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 203 096 kr | 334 255 kr | 397 086 kr | 212 118 kr | 195 729 kr | 185 235 kr | 383 736 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Johnny Larsson Byggare Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →