Tackel & Tåg i Stockholm Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556423-2410 · Aktiebolag · SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Omsättningen minskade 100 % till 0 kr 2025. Soliditeten 66 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 100,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal saknas i bokslutet.
- Finansiell styrkaSoliditet 66,4 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 82,5 % till 66,4 %.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 66,4 % | 82,5 % | 27,3 % | 37,4 % | 18,2 % | 17,5 % | 17,2 % |
| Rörelsemarginal | , | 565,7 % | −181,1 % | 500,1 % | −191,4 % | −32,0 % | −31,6 % |
| Vinstmarginal | , | 565,5 % | −181,0 % | 499,5 % | −191,6 % | −32,3 % | −31,6 % |
| Kassalikviditet | 0,02 | 0,02 | 0,10 | 0,05 | 0,14 | 0,29 | 0,43 |
| Skuldsättningsgrad | 0,51 | 0,21 | 2,66 | 1,68 | 4,50 | 4,70 | 4,83 |
| Avkastning eget kapital | −138,4 % | 56,0 % | −49,0 % | 40,6 % | −170,1 % | −74,5 % | −160,9 % |
| Avkastning totalt kapital | −92,0 % | 46,2 % | −13,4 % | 15,2 % | −30,9 % | −12,9 % | −27,6 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | , | , | 4 604 kr | 14 153 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | , | , | , | 230 312 kr | 509 327 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | , | , | −73 741 kr | −160 718 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | , | , | −69 137 kr | −146 565 kr |
| EBITDA | −150 006 kr | 144 732 kr | −55 731 kr | 68 783 kr | −157 568 kr | −73 741 kr | −160 718 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 0 kr | 25 583 kr | 30 773 kr | 13 755 kr | 82 306 kr | 230 312 kr | 509 327 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 204 206 kr | 0 kr | 198 279 kr | 37 990 kr | 18 075 kr | 462 363 kr |
| Personalkostnader | , | 0 kr | 370 kr | , | 0 kr | 4 604 kr | 14 153 kr |
| Rörelseresultat | −150 006 kr | 144 732 kr | −55 731 kr | 68 783 kr | −157 568 kr | −73 741 kr | −160 718 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 69 kr | 0 kr | 72 kr | 116 kr | 754 kr | 139 kr |
| Resultat efter fin. poster | −150 006 kr | 144 680 kr | −55 710 kr | 68 711 kr | −157 684 kr | −74 495 kr | −160 857 kr |
| Skatt | , | , | , | , | 0 kr | 485 kr | , |
| Årets resultat | −150 006 kr | 144 680 kr | −55 710 kr | 68 711 kr | −157 684 kr | −74 980 kr | −160 857 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 163 117 kr | 313 123 kr | 416 382 kr | 453 421 kr | 509 378 kr | 570 298 kr | 582 730 kr |
| Anläggningstillgångar | 61 768 kr | 61 768 kr | 61 768 kr | 61 768 kr | 61 768 kr | 48 009 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 101 349 kr | 251 355 kr | 354 614 kr | 391 653 kr | 447 610 kr | 522 289 kr | 582 730 kr |
| Varulager | 100 074 kr | 250 074 kr | 325 074 kr | 377 603 kr | 389 281 kr | 384 168 kr | 376 380 kr |
| Kassa och bank | 214 kr | 220 kr | 28 454 kr | 2 217 kr | 46 497 kr | 43 615 kr | 130 332 kr |
| Eget kapital | 108 356 kr | 258 362 kr | 113 682 kr | 169 392 kr | 92 680 kr | 100 000 kr | 100 002 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 152 362 kr | 7 682 kr | 63 392 kr | −5 319 kr | 144 364 kr | 68 980 kr | 154 859 kr |
| Kortfristiga skulder | 54 761 kr | 54 761 kr | 302 700 kr | 284 029 kr | 416 698 kr | 470 298 kr | 482 728 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | , | , | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Tackel & Tåg i Stockholm Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →