Målkonsult i Göteborg AB, nyckeltal och bokslut
556423-0786 · Aktiebolag · Västra Götaland · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen växte 101 % till 359 tkr 2026. Rörelsemarginalen var 25 %, soliditeten 73 %, 1 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 101,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 25,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 72,6 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 72,6 % | 61,4 % | 27,5 % | 90,0 % | 73,1 % | 79,4 % | 61,2 % | 76,9 % |
| Rörelsemarginal | 25,1 % | 4,0 % | −264,6 % | −37,0 % | −0,9 % | 1,4 % | 4,3 % | 21,1 % |
| Vinstmarginal | 25,1 % | 4,0 % | −264,0 % | −37,0 % | −0,9 % | 1,2 % | 4,3 % | 21,1 % |
| Kassalikviditet | 3,53 | 1,64 | 0,96 | 9,09 | 3,57 | 4,74 | 2,55 | 6,54 |
| Skuldsättningsgrad | 0,38 | 0,63 | 2,63 | 0,11 | 0,37 | 0,26 | 0,63 | 0,30 |
| Avkastning eget kapital | 84,7 % | 44,0 % | −964,1 % | −95,2 % | −2,5 % | 3,9 % | 13,5 % | 61,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 61,6 % | 27,6 % | −265,4 % | −85,7 % | −1,8 % | 3,7 % | 8,3 % | 47,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 99 909 kr | 121 858 kr | 80 666 kr | 255 159 kr | 427 821 kr | 467 931 kr | 540 549 kr | 593 434 kr |
| Omsättning / anställd | 358 611 kr | 178 030 kr | 33 135 kr | 248 657 kr | 535 002 kr | 627 842 kr | 781 066 kr | 1 075 254 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 89 877 kr | 7 069 kr | −87 675 kr | −91 899 kr | −4 670 kr | 8 905 kr | 33 522 kr | 226 847 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 189 786 kr | 128 927 kr | −7 009 kr | 163 260 kr | 423 151 kr | 476 836 kr | 574 071 kr | 820 281 kr |
| EBITDA | 89 877 kr | 7 069 kr | −87 675 kr | −91 899 kr | −4 670 kr | 8 905 kr | 33 522 kr | 226 847 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 358 611 kr | 178 030 kr | 33 135 kr | 248 657 kr | 535 002 kr | 627 842 kr | 781 066 kr | 1 075 254 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 358 611 kr | 178 030 kr | 0 kr | 5 320 kr | 535 002 kr | 0 kr | 3 303 kr | 1 075 254 kr |
| Personalkostnader | 99 909 kr | 121 858 kr | 80 666 kr | 255 159 kr | 427 821 kr | 467 931 kr | 540 549 kr | 593 434 kr |
| Rörelseresultat | 89 877 kr | 7 069 kr | −87 675 kr | −91 899 kr | −4 670 kr | 8 905 kr | 33 522 kr | 226 847 kr |
| Räntekostnader | 22 kr | 152 kr | 7 kr | 46 kr | 7 kr | 1 439 kr | 134 kr | 173 kr |
| Resultat efter fin. poster | 89 933 kr | 7 131 kr | −87 477 kr | −91 909 kr | −4 677 kr | 7 466 kr | 33 392 kr | 226 674 kr |
| Skatt | , | , | , | , | 0 kr | 1 951 kr | 7 498 kr | 49 904 kr |
| Årets resultat | 89 933 kr | 7 131 kr | −87 477 kr | −91 909 kr | −4 677 kr | 5 515 kr | 25 894 kr | 176 770 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | , | , | 60 000 kr | 150 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | , | 60 000 kr | 150 000 kr | , |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 146 137 kr | 26 373 kr | 32 956 kr | 107 242 kr | 257 860 kr | 243 389 kr | 404 390 kr | 483 113 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 146 137 kr | 26 373 kr | 32 956 kr | 107 242 kr | 257 860 kr | 243 389 kr | 404 390 kr | 483 113 kr |
| Varulager | 5 000 kr | 9 700 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 2 500 kr |
| Kassa och bank | 21 060 kr | 1 719 kr | 131 kr | 78 526 kr | 170 511 kr | 62 298 kr | 6 065 kr | 241 797 kr |
| Eget kapital | 106 138 kr | 16 204 kr | 9 073 kr | 96 550 kr | 188 459 kr | 193 136 kr | 247 621 kr | 371 726 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −103 796 kr | −110 927 kr | −23 450 kr | 68 459 kr | 73 136 kr | 67 621 kr | 101 727 kr | 74 957 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | , | 0 kr | 37 889 kr |
| Kortfristiga skulder | 40 000 kr | 10 169 kr | 23 883 kr | 10 692 kr | 69 402 kr | 50 253 kr | 156 770 kr | 73 498 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Målkonsult i Göteborg AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →