Kent Nilssons Gräv & Schakt Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556420-0607 · Aktiebolag · SNI 43120 Mark- och grundarbeten
Omsättningen minskade 26 % till 906 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -89 %, soliditeten 95 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 26,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -89,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 94,6 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 94,6 % | 95,6 % | 96,4 % | 94,5 % | 96,9 % |
| Rörelsemarginal | −89,4 % | −24,3 % | 2,9 % | 7,0 % | −7,4 % |
| Vinstmarginal | −58,4 % | 9,7 % | 13,8 % | 6,9 % | −1,1 % |
| Kassalikviditet | 158,88 | 209,13 | 113,61 | 48,27 | 137,50 |
| Skuldsättningsgrad | 0,05 | 0,05 | 0,04 | 0,06 | 0,03 |
| Avkastning eget kapital | −5,1 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,2 % | −0,1 % |
| Avkastning totalt kapital | −4,8 % | 1,0 % | 2,5 % | 1,1 % | −0,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 515 728 kr | 501 372 kr | 404 360 kr | 398 559 kr | 294 792 kr |
| Omsättning / anställd | 906 040 kr | 1 227 768 kr | 2 061 068 kr | 1 817 844 kr | 1 280 741 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −810 140 kr | −298 026 kr | 58 982 kr | 126 427 kr | −94 341 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | −294 412 kr | 203 346 kr | 464 492 kr | 529 586 kr | 205 051 kr |
| EBITDA | −810 140 kr | −298 026 kr | 60 132 kr | 131 027 kr | −89 741 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 906 040 kr | 1 227 768 kr | 2 061 068 kr | 1 817 844 kr | 1 280 741 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 906 040 kr | 1 227 768 kr | 2 061 068 kr | 1 817 844 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 515 728 kr | 501 372 kr | 404 360 kr | 398 559 kr | 294 792 kr |
| Av- och nedskrivningar | 0 kr | 0 kr | 1 150 kr | 4 600 kr | 4 600 kr |
| Rörelseresultat | −810 140 kr | −298 026 kr | 58 982 kr | 126 427 kr | −94 341 kr |
| Räntekostnader | 21 kr | 35 kr | 0 kr | 781 kr | 28 kr |
| Resultat efter fin. poster | −529 426 kr | 118 862 kr | 285 399 kr | 126 176 kr | −14 303 kr |
| Skatt | 0 kr | 24 481 kr | 58 899 kr | 27 093 kr | 46 442 kr |
| Årets resultat | −529 426 kr | 94 381 kr | 227 650 kr | 103 683 kr | 168 855 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 0 kr | 0 kr | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 10 970 502 kr | 11 444 907 kr | 11 259 863 kr | 11 240 355 kr | 10 859 665 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 1 150 kr | 5 750 kr |
| Omsättningstillgångar | 10 970 502 kr | 11 444 907 kr | 11 259 863 kr | 11 239 205 kr | 10 853 915 kr |
| Kassa och bank | 10 800 711 kr | 11 282 827 kr | 11 083 903 kr | 11 117 217 kr | 10 542 806 kr |
| Eget kapital | 10 381 740 kr | 10 946 166 kr | 10 851 785 kr | 10 624 134 kr | 10 520 452 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 10 811 166 kr | 10 716 785 kr | 10 489 135 kr | 10 385 451 kr | 10 216 597 kr |
| Långfristiga skulder | 484 715 kr | 444 014 kr | 308 970 kr | 382 235 kr | 254 525 kr |
| Kortfristiga skulder | 69 048 kr | 54 727 kr | 99 108 kr | 232 836 kr | 78 938 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Kent Nilssons Gräv & Schakt Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →