Älvängens Larm & Teleteknik Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556420-0169 · Aktiebolag · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen minskade 42 % till 96 tkr 2026. Rörelsemarginalen var -25 %, soliditeten -11 %.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 41,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -24,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet -10,8 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Eget kapital var negativt vid bokslutet 2026.
- Soliditeten var -10,8 %, tunn buffert mot förluster.
- Soliditeten föll från 18,9 % till -10,8 %.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2024.
- Årets resultat 2026 var negativt.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | −10,8 % | 18,9 % | −58,6 % | −97,9 % | −200,4 % | −669,8 % | −596,2 % | −401,2 % |
| Rörelsemarginal | −24,6 % | 40,3 % | 14,3 % | 37,3 % | 16,0 % | −9,5 % | −2,7 % | −27,9 % |
| Vinstmarginal | −33,4 % | 35,1 % | 10,6 % | 31,4 % | 11,4 % | −19,7 % | −11,5 % | −31,8 % |
| Kassalikviditet | 0,90 | 1,23 | 0,51 | 0,34 | 0,23 | 0,04 | 0,04 | 0,09 |
| Skuldsättningsgrad | −10,22 | 4,30 | −2,71 | −2,02 | −1,50 | −1,15 | −1,17 | −1,25 |
| Avkastning eget kapital | 294,7 % | 272,3 % | −56,0 % | −111,0 % | −20,3 % | 12,4 % | 10,3 % | 65,0 % |
| Avkastning totalt kapital | −23,5 % | 59,0 % | 44,2 % | 128,9 % | 56,9 % | −40,1 % | −14,2 % | −228,9 % |
| EBITDA | −23 499 kr | 66 018 kr | 27 417 kr | 74 736 kr | 34 022 kr | −8 629 kr | −3 010 kr | −25 283 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 95 644 kr | 163 988 kr | 191 559 kr | 200 600 kr | 212 715 kr | 90 946 kr | 112 994 kr | 231 694 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 95 644 kr | 163 988 kr | 0 kr | 150 kr | 0 kr | 1 412 kr | 112 994 kr | 231 694 kr |
| Personalkostnader | , | , | , | , | 3 020 kr | 0 kr | 6 666 kr | 1 608 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | , | , | 0 kr | 39 341 kr |
| Rörelseresultat | −23 499 kr | 66 018 kr | 27 417 kr | 74 736 kr | 34 022 kr | −8 629 kr | −3 010 kr | −64 624 kr |
| Räntekostnader | 8 465 kr | 8 531 kr | 7 032 kr | 11 726 kr | 9 667 kr | 9 264 kr | 9 973 kr | 9 022 kr |
| Resultat efter fin. poster | −31 962 kr | 57 491 kr | 20 387 kr | 63 011 kr | 24 355 kr | −17 893 kr | −12 983 kr | −73 646 kr |
| Årets resultat | −31 962 kr | 57 491 kr | 20 387 kr | 63 011 kr | 24 355 kr | −17 893 kr | −12 983 kr | −73 646 kr |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 99 990 kr | 111 914 kr | 62 066 kr | 57 963 kr | 59 759 kr | 21 519 kr | 21 173 kr | 28 230 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 99 990 kr | 111 914 kr | 62 066 kr | 57 963 kr | 59 759 kr | 21 519 kr | 21 173 kr | 28 230 kr |
| Varulager | , | 0 kr | 11 452 kr | 18 765 kr | 18 764 kr | 14 621 kr | 16 002 kr | 14 800 kr |
| Eget kapital | −10 847 kr | 21 115 kr | −36 376 kr | −56 763 kr | −119 774 kr | −144 129 kr | −126 236 kr | −113 253 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −98 885 kr | −156 376 kr | −176 763 kr | −239 774 kr | −264 129 kr | −246 236 kr | −233 253 kr | −159 607 kr |
| Kortfristiga skulder | 110 837 kr | 90 799 kr | 98 442 kr | 114 726 kr | 179 533 kr | 165 648 kr | 147 409 kr | 141 483 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Älvängens Larm & Teleteknik Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →