Elarbeten Jan Nylin Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556419-5666 · Aktiebolag · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen minskade 15 % till 551 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -9 %, soliditeten -12 %.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 14,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -8,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet -12,1 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Eget kapital var negativt vid bokslutet 2025.
- Soliditeten var -12,1 %, tunn buffert mot förluster.
- Soliditeten föll från 22,5 % till -12,1 %.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | −12,1 % | 22,5 % | 25,1 % | 36,0 % | 43,0 % | 37,9 % |
| Rörelsemarginal | −8,5 % | 2,7 % | −8,5 % | −4,8 % | −13,3 % | −0,1 % |
| Vinstmarginal | −9,2 % | 1,8 % | −9,3 % | −5,6 % | −13,7 % | −0,4 % |
| Kassalikviditet | 1,03 | 0,78 | 0,62 | 0,74 | 0,13 | 0,58 |
| Skuldsättningsgrad | −9,27 | 3,44 | 2,98 | 1,78 | 1,33 | 1,64 |
| Avkastning eget kapital | 250,8 % | 38,1 % | −93,3 % | −47,2 % | −176,3 % | −4,1 % |
| Avkastning totalt kapital | −27,9 % | 12,6 % | −21,6 % | −14,5 % | −73,5 % | −0,4 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | 309 450 kr | 272 306 kr | 341 998 kr | 289 213 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | 622 727 kr | 499 791 kr | 809 752 kr | 945 828 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | −53 174 kr | −24 110 kr | −107 808 kr | −788 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | 256 276 kr | 248 196 kr | 234 190 kr | 288 425 kr |
| EBITDA | −46 931 kr | 17 154 kr | −53 174 kr | −24 110 kr | −107 808 kr | −788 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 551 415 kr | 647 245 kr | 622 727 kr | 499 791 kr | 809 752 kr | 945 828 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 551 415 kr | 656 021 kr | 648 302 kr | 501 384 kr | 807 031 kr | 965 619 kr |
| Personalkostnader | 256 689 kr | 267 987 kr | 309 450 kr | 272 306 kr | 341 998 kr | 289 213 kr |
| Rörelseresultat | −46 931 kr | 17 154 kr | −53 174 kr | −24 110 kr | −107 808 kr | −788 kr |
| Räntekostnader | 4 014 kr | 5 496 kr | 4 650 kr | 4 106 kr | 3 262 kr | 2 700 kr |
| Resultat efter fin. poster | −50 945 kr | 11 667 kr | −57 824 kr | −28 216 kr | −111 070 kr | −3 488 kr |
| Skatt | , | , | , | , | 0 kr | 2 037 kr |
| Årets resultat | −50 945 kr | 11 667 kr | −57 824 kr | −28 216 kr | −111 070 kr | −5 525 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | , | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 167 935 kr | 135 894 kr | 246 458 kr | 166 043 kr | 146 711 kr | 222 029 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 167 935 kr | 135 894 kr | 246 458 kr | 166 043 kr | 146 711 kr | 222 029 kr |
| Varulager | 84 000 kr | 84 000 kr | 166 394 kr | 140 819 kr | 139 226 kr | 141 947 kr |
| Kassa och bank | , | , | , | , | 0 kr | 56 077 kr |
| Eget kapital | −20 314 kr | 30 631 kr | 61 977 kr | 59 801 kr | 63 017 kr | 84 087 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −79 369 kr | −91 036 kr | 9 801 kr | −21 983 kr | 64 087 kr | −20 388 kr |
| Långfristiga skulder | 106 382 kr | 38 777 kr | 54 990 kr | 72 247 kr | 25 222 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 81 867 kr | 66 486 kr | 129 491 kr | 33 995 kr | 58 472 kr | 137 942 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | , | , | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Elarbeten Jan Nylin Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →