Aktiebolaget R.A.L. Transport, nyckeltal och bokslut
556417-9777 · Aktiebolag · Norrbotten · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen minskade 11 % till 2,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 23 %, soliditeten 64 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 11,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 22,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 63,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 63,6 % | 62,9 % | 62,5 % | 49,4 % | 32,1 % | 20,4 % |
| Rörelsemarginal | 22,7 % | 20,4 % | −2,2 % | 11,6 % | 13,8 % | −8,8 % |
| Vinstmarginal | 28,9 % | 19,8 % | −1,3 % | 13,4 % | 15,0 % | −6,3 % |
| Kassalikviditet | 4,03 | 3,32 | 1,36 | 1,03 | 0,68 | 0,44 |
| Skuldsättningsgrad | 0,27 | 0,34 | 0,53 | 0,92 | 2,05 | 3,91 |
| Avkastning eget kapital | 36,0 % | 35,6 % | −2,4 % | 24,0 % | 46,0 % | −19,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 23,3 % | 23,1 % | −0,3 % | 12,5 % | 16,1 % | −3,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 311 625 kr | 256 013 kr | 320 134 kr | 252 804 kr | 388 546 kr | 379 096 kr |
| Omsättning / anställd | 1 403 747 kr | 1 582 705 kr | 1 428 803 kr | 1 352 726 kr | 1 389 893 kr | 1 298 360 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 318 146 kr | 323 497 kr | −31 687 kr | 156 510 kr | 192 447 kr | −114 516 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 728 169 kr | 788 771 kr | 511 527 kr | 611 549 kr | 795 309 kr | 532 114 kr |
| EBITDA | 833 088 kr | 1 065 517 kr | 382 785 kr | 717 490 kr | 813 526 kr | 214 225 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 2 807 493 kr | 3 165 409 kr | 2 857 605 kr | 2 705 451 kr | 2 779 785 kr | 1 817 704 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 807 493 kr | 3 165 409 kr | 0 kr | 117 673 kr | 12 501 kr | 1 817 704 kr |
| Personalkostnader | 623 250 kr | 512 025 kr | 640 268 kr | 505 607 kr | 777 091 kr | 530 735 kr |
| Av- och nedskrivningar | 196 797 kr | 418 523 kr | 446 159 kr | 404 471 kr | 428 632 kr | 374 547 kr |
| Rörelseresultat | 636 291 kr | 646 994 kr | −63 374 kr | 313 019 kr | 384 894 kr | −160 322 kr |
| Räntekostnader | 15 674 kr | 20 179 kr | 28 251 kr | 20 879 kr | 36 822 kr | 23 787 kr |
| Resultat efter fin. poster | 810 617 kr | 626 815 kr | −36 625 kr | 362 140 kr | 418 072 kr | −114 109 kr |
| Skatt | 80 282 kr | 57 677 kr | 0 kr | 41 270 kr | 42 170 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 490 335 kr | 229 138 kr | 23 375 kr | 220 870 kr | 315 902 kr | −50 109 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 3 541 191 kr | 2 800 672 kr | 2 450 577 kr | 3 052 341 kr | 2 830 678 kr | 2 908 166 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 381 644 kr | 1 313 690 kr | 1 592 213 kr | 1 904 372 kr | 1 942 168 kr | 2 339 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 159 547 kr | 1 486 982 kr | 858 364 kr | 1 147 969 kr | 888 510 kr | 568 666 kr |
| Varulager | , | 0 kr | 43 960 kr | 14 000 kr | 21 334 kr | 7 334 kr |
| Kassa och bank | 1 967 526 kr | 1 313 000 kr | 576 921 kr | 913 184 kr | 714 269 kr | 299 108 kr |
| Eget kapital | 2 251 768 kr | 1 761 433 kr | 1 532 295 kr | 1 508 920 kr | 907 984 kr | 592 082 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 641 433 kr | 1 412 295 kr | 1 388 920 kr | 1 168 050 kr | 472 082 kr | 522 191 kr |
| Långfristiga skulder | 73 070 kr | 151 302 kr | 220 138 kr | 282 835 kr | 592 191 kr | 1 042 217 kr |
| Kortfristiga skulder | 536 353 kr | 447 937 kr | 598 144 kr | 1 100 586 kr | 1 270 503 kr | 1 273 867 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1,4 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Aktiebolaget R.A.L. Transport med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →