Gustafssons V.V.S i Hylte Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556417-3846 · Aktiebolag · Hylte · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen växte 72 % till 9,9 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 9 %, soliditeten 52 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 71,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 9,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 51,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 71,8 % till 51,9 %.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 51,9 % | 71,8 % | 65,8 % | 71,8 % | 69,5 % | 69,9 % |
| Rörelsemarginal | 9,1 % | −5,0 % | 8,7 % | −0,3 % | 7,9 % | 4,0 % |
| Vinstmarginal | 9,4 % | −4,0 % | 9,6 % | −0,3 % | 7,9 % | 4,0 % |
| Kassalikviditet | 2,25 | 3,62 | 3,88 | 4,05 | 3,66 | 3,15 |
| Skuldsättningsgrad | 0,80 | 0,35 | 0,36 | 0,31 | 0,31 | 0,34 |
| Avkastning eget kapital | 37,6 % | −12,1 % | 31,3 % | −0,7 % | 21,0 % | 15,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 19,5 % | −8,6 % | 20,7 % | −0,5 % | 14,6 % | 11,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 796 119 kr | 798 764 kr | 711 721 kr | 672 306 kr | 584 700 kr | 582 671 kr |
| Omsättning / anställd | 4 973 032 kr | 2 896 701 kr | 3 145 667 kr | 2 170 005 kr | 2 513 722 kr | 3 300 164 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 454 069 kr | −144 938 kr | 274 429 kr | −7 114 kr | 197 942 kr | 132 351 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 256 710 kr | 659 881 kr | 990 609 kr | 670 515 kr | 786 506 kr | 718 722 kr |
| EBITDA | 921 182 kr | −277 767 kr | 557 776 kr | −3 583 kr | 403 612 kr | 272 102 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 9 946 064 kr | 5 793 401 kr | 6 291 333 kr | 4 340 010 kr | 5 027 444 kr | 6 600 328 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 313 860 kr | 5 793 401 kr | 6 291 333 kr | 0 kr | 12 233 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 1 592 238 kr | 1 597 528 kr | 1 423 441 kr | 1 344 612 kr | 1 169 400 kr | 1 165 341 kr |
| Av- och nedskrivningar | 13 045 kr | 12 108 kr | 8 918 kr | 10 645 kr | 7 729 kr | 7 400 kr |
| Rörelseresultat | 908 137 kr | −289 875 kr | 548 858 kr | −14 228 kr | 395 883 kr | 264 702 kr |
| Räntekostnader | 2 605 kr | 3 101 kr | 1 502 kr | 879 kr | 1 490 kr | 4 472 kr |
| Resultat efter fin. poster | 937 213 kr | −234 053 kr | 606 539 kr | −13 451 kr | 395 195 kr | 262 190 kr |
| Skatt | 147 805 kr | 7 500 kr | 94 943 kr | 17 042 kr | 59 970 kr | 41 665 kr |
| Årets resultat | 555 740 kr | 108 kr | 363 869 kr | 51 507 kr | 229 763 kr | 158 525 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | 360 000 kr | , | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | 360 000 kr | , | , | 150 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 4 807 540 kr | 2 697 992 kr | 2 942 370 kr | 2 693 145 kr | 2 708 821 kr | 2 362 704 kr |
| Anläggningstillgångar | 66 446 kr | 79 491 kr | 56 599 kr | 65 517 kr | 375 052 kr | 296 956 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 741 094 kr | 2 618 501 kr | 2 885 771 kr | 2 627 628 kr | 2 333 769 kr | 2 065 748 kr |
| Varulager | 225 183 kr | 128 921 kr | 211 838 kr | 230 457 kr | 218 728 kr | 284 332 kr |
| Kassa och bank | 3 464 451 kr | 1 465 061 kr | 1 692 971 kr | 1 639 066 kr | 1 042 532 kr | 1 041 249 kr |
| Eget kapital | 2 493 335 kr | 1 937 595 kr | 1 937 487 kr | 1 933 619 kr | 1 882 112 kr | 1 652 349 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 807 595 kr | 1 807 487 kr | 1 443 619 kr | 1 752 112 kr | 1 522 350 kr | 1 363 825 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 007 009 kr | 686 869 kr | 689 694 kr | 592 064 kr | 577 247 kr | 566 355 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Gustafssons V.V.S i Hylte Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →