ENANDER Redovisning AB, nyckeltal och bokslut
556417-2012 · Aktiebolag · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen växte 0 % till 593 tkr 2026. Rörelsemarginalen var -81 %, soliditeten 20 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 0,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -80,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 19,9 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 37,8 % till 19,9 %.
- Årets resultat 2026 var negativt.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 19,9 % | 37,8 % | 36,2 % | 32,2 % | 31,1 % | 35,4 % |
| Rörelsemarginal | −80,6 % | 28,7 % | 31,3 % | 16,1 % | 21,9 % | 10,7 % |
| Vinstmarginal | −88,6 % | 18,2 % | 20,1 % | 7,4 % | 18,3 % | 7,4 % |
| Kassalikviditet | 1,79 | 5,09 | 3,79 | 2,99 | 2,39 | 2,74 |
| Skuldsättningsgrad | 4,01 | 1,62 | 1,76 | 2,10 | 2,21 | 1,83 |
| Avkastning eget kapital | −107,3 % | 10,9 % | 14,6 % | 5,8 % | 15,6 % | 5,3 % |
| Avkastning totalt kapital | −19,4 % | 6,6 % | 8,3 % | 4,1 % | 5,8 % | 2,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 260 525 kr | 255 835 kr | 263 274 kr | 267 489 kr | 277 594 kr | 271 485 kr |
| Omsättning / anställd | 593 056 kr | 590 390 kr | 675 194 kr | 645 616 kr | 668 363 kr | 751 570 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −477 773 kr | 169 405 kr | 211 298 kr | 104 255 kr | 146 411 kr | 80 131 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | −172 908 kr | 469 580 kr | 518 912 kr | 416 084 kr | 468 345 kr | 409 956 kr |
| EBITDA | −433 433 kr | 213 745 kr | 255 638 kr | 148 595 kr | 190 751 kr | 138 471 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 593 056 kr | 590 390 kr | 675 194 kr | 645 616 kr | 668 363 kr | 751 570 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 148 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 135 120 kr | 120 000 kr | 120 000 kr |
| Personalkostnader | 260 525 kr | 255 835 kr | 263 274 kr | 267 489 kr | 277 594 kr | 271 485 kr |
| Av- och nedskrivningar | 44 340 kr | 44 340 kr | 44 340 kr | 44 340 kr | 44 340 kr | 58 340 kr |
| Rörelseresultat | −477 773 kr | 169 405 kr | 211 298 kr | 104 255 kr | 146 411 kr | 80 131 kr |
| Räntekostnader | 48 976 kr | 64 403 kr | 77 934 kr | 56 604 kr | 23 857 kr | 24 786 kr |
| Resultat efter fin. poster | −525 166 kr | 107 721 kr | 135 456 kr | 47 862 kr | 122 554 kr | 55 345 kr |
| Skatt | 0 kr | 18 630 kr | 29 826 kr | 13 583 kr | 27 945 kr | 49 598 kr |
| Årets resultat | −495 166 kr | 59 091 kr | 105 630 kr | 34 279 kr | 94 609 kr | 147 747 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 2 454 871 kr | 2 608 068 kr | 2 558 449 kr | 2 545 062 kr | 2 522 945 kr | 2 941 568 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 295 127 kr | 2 124 467 kr | 2 168 807 kr | 2 213 147 kr | 2 257 487 kr | 2 651 827 kr |
| Omsättningstillgångar | 159 744 kr | 483 601 kr | 389 642 kr | 331 915 kr | 265 458 kr | 289 741 kr |
| Kassa och bank | 52 641 kr | 307 539 kr | 244 194 kr | 178 050 kr | 135 263 kr | 178 094 kr |
| Eget kapital | 489 559 kr | 984 725 kr | 925 635 kr | 820 005 kr | 785 726 kr | 1 041 117 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | 744 725 kr | 685 634 kr | 580 005 kr | 545 726 kr | 451 117 kr | 653 370 kr |
| Långfristiga skulder | 1 876 178 kr | 1 498 259 kr | 1 530 110 kr | 1 614 167 kr | 1 626 199 kr | 1 794 784 kr |
| Kortfristiga skulder | 89 134 kr | 95 084 kr | 102 704 kr | 110 890 kr | 111 020 kr | 105 667 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför ENANDER Redovisning AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →