Höjers Isolering Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556417-1436 · Aktiebolag · SNI 43230 Installation av isolering
Omsättningen växte 20 % till 1,3 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 14 %, soliditeten 85 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 20,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 14,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 84,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 84,6 % | 80,9 % | 86,9 % | 78,4 % | 80,3 % | 60,5 % |
| Rörelsemarginal | 14,3 % | −9,3 % | 3,1 % | 7,7 % | −60,8 % | 4,0 % |
| Vinstmarginal | 54,7 % | 2,8 % | 8,6 % | 7,5 % | −60,8 % | 6,7 % |
| Kassalikviditet | 10,04 | 7,02 | 12,17 | 1,96 | 2,69 | 4,50 |
| Skuldsättningsgrad | 0,12 | 0,17 | 0,09 | 0,19 | 0,18 | 0,31 |
| Avkastning eget kapital | 21,7 % | 1,1 % | 4,5 % | 8,7 % | −26,6 % | 10,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 18,5 % | 1,2 % | 3,9 % | 6,9 % | −21,3 % | 6,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 295 265 kr | 249 826 kr | 252 375 kr | 335 147 kr | 630 910 kr | 640 649 kr |
| Omsättning / anställd | 636 790 kr | 529 473 kr | 747 582 kr | 1 553 227 kr | 560 609 kr | 1 933 849 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 91 100 kr | −49 051 kr | 23 351 kr | 118 958 kr | −340 752 kr | 76 690 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 391 711 kr | 206 121 kr | 331 397 kr | 514 351 kr | 349 068 kr | 772 239 kr |
| EBITDA | 192 892 kr | −87 411 kr | 158 043 kr | 358 407 kr | −563 685 kr | 263 180 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 273 580 kr | 1 058 945 kr | 1 495 163 kr | 3 106 454 kr | 1 121 217 kr | 3 867 698 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 928 kr | 8 000 kr | 23 548 kr | 1 460 kr | 112 534 kr | 51 289 kr |
| Personalkostnader | 590 529 kr | 499 652 kr | 504 750 kr | 670 294 kr | 1 261 820 kr | 1 281 298 kr |
| Av- och nedskrivningar | 10 692 kr | 10 691 kr | 111 342 kr | 120 491 kr | 117 819 kr | 109 800 kr |
| Rörelseresultat | 182 200 kr | −98 102 kr | 46 701 kr | 237 916 kr | −681 504 kr | 153 380 kr |
| Räntekostnader | 7 856 kr | 8 062 kr | 69 kr | 3 770 kr | 53 kr | 54 kr |
| Resultat efter fin. poster | 696 914 kr | 29 296 kr | 129 139 kr | 234 207 kr | −681 451 kr | 260 658 kr |
| Skatt | 33 071 kr | 0 kr | 23 527 kr | 35 431 kr | 14 856 kr | 36 311 kr |
| Årets resultat | 619 228 kr | 29 296 kr | 168 190 kr | 138 076 kr | 4 934 kr | 232 511 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 3 802 876 kr | 3 213 950 kr | 3 301 609 kr | 3 447 621 kr | 3 193 516 kr | 4 227 200 kr |
| Anläggningstillgångar | 63 099 kr | 73 791 kr | 84 482 kr | 2 435 824 kr | 1 956 315 kr | 620 676 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 739 777 kr | 3 140 159 kr | 3 217 127 kr | 1 011 797 kr | 1 237 201 kr | 3 606 524 kr |
| Varulager | , | , | , | , | 0 kr | 14 550 kr |
| Kassa och bank | 3 530 407 kr | 2 906 621 kr | 2 984 412 kr | 426 588 kr | 976 304 kr | 2 547 328 kr |
| Eget kapital | 3 218 942 kr | 2 599 715 kr | 2 870 419 kr | 2 702 229 kr | 2 564 154 kr | 2 559 220 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 479 714 kr | 2 450 419 kr | 2 582 229 kr | 2 444 153 kr | 2 439 220 kr | 2 206 709 kr |
| Kortfristiga skulder | 372 414 kr | 447 330 kr | 264 285 kr | 515 909 kr | 460 579 kr | 797 956 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Höjers Isolering Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →