Bela Invest AB, nyckeltal och bokslut
556417-1279 · Aktiebolag · Malung Sälen · SNI 96300 Begravningsverksamhet
Omsättningen minskade 100 % till 2 kr 2025. Rörelsemarginalen var -4387850 %, soliditeten 10 %, 0 anställda i snitt.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 100,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -4387850,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 10,4 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 86,8 % till 10,4 %.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 10,4 % | 86,8 % | 59,2 % | 58,9 % |
| Rörelsemarginal | −4387850,0 % | 53,2 % | 27,1 % | 19,9 % |
| Vinstmarginal | −3449500,0 % | 53,7 % | 26,8 % | 19,9 % |
| Kassalikviditet | 1,12 | 7,55 | 3,79 | 2,68 |
| Skuldsättningsgrad | 8,61 | 0,15 | 0,52 | 0,61 |
| Avkastning eget kapital | −75,8 % | 75,9 % | 71,8 % | 54,7 % |
| Avkastning totalt kapital | −7,9 % | 66,2 % | 42,9 % | 32,3 % |
| Personalkostnad / anställd | , | 1 208 613 kr | 590 303 kr | 655 198 kr |
| Omsättning / anställd | , | 3 090 340 kr | 1 889 929 kr | 1 981 908 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | 1 645 348 kr | 511 748 kr | 393 774 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | 2 910 778 kr | 1 121 020 kr | 1 054 453 kr |
| EBITDA | −87 757 kr | 5 106 496 kr | 2 122 870 kr | 1 197 767 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 2 kr | 9 271 020 kr | 7 559 717 kr | 5 945 725 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 336 kr | 3 427 757 kr | 301 649 kr | 50 045 kr |
| Personalkostnader | 1 506 kr | 3 625 839 kr | 2 361 211 kr | 1 965 593 kr |
| Av- och nedskrivningar | 0 kr | 170 452 kr | 75 877 kr | 16 444 kr |
| Rörelseresultat | −87 757 kr | 4 936 044 kr | 2 046 993 kr | 1 181 323 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 26 997 kr | 19 837 kr | 625 kr |
| Resultat efter fin. poster | −68 990 kr | 4 979 190 kr | 2 028 265 kr | 1 180 698 kr |
| Skatt | 0 kr | 1 128 840 kr | 369 240 kr | 298 555 kr |
| Årets resultat | −68 990 kr | 4 334 370 kr | 1 366 641 kr | 1 102 650 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 6 400 000 kr | 600 000 kr | 700 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 6 400 000 kr | 600 000 kr | 700 000 kr | 600 000 kr |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 874 314 kr | 7 561 705 kr | 4 775 845 kr | 3 662 682 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 578 326 kr | 30 603 kr |
| Omsättningstillgångar | 874 314 kr | 7 561 705 kr | 4 197 519 kr | 3 632 079 kr |
| Varulager | , | 0 kr | 99 699 kr | 122 071 kr |
| Kassa och bank | 48 216 kr | 6 910 958 kr | 2 654 330 kr | 2 873 141 kr |
| Eget kapital | 90 981 kr | 6 559 971 kr | 2 825 601 kr | 2 158 960 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 39 971 kr | 2 105 601 kr | 1 338 960 kr | 936 310 kr |
| Långfristiga skulder | , | 0 kr | 385 014 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 783 333 kr | 1 001 734 kr | 1 081 210 kr | 1 312 086 kr |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 0 | 3 | 4 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Bela Invest AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →