Per Modéer Revision Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556417-0958 · Aktiebolag · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen växte 18 % till 418 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 51 %, soliditeten 96 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 18,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 50,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 95,8 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 95,8 % | 93,6 % | 86,5 % | 82,1 % | 89,8 % |
| Rörelsemarginal | 50,6 % | 48,0 % | 38,1 % | 45,9 % | 40,1 % |
| Vinstmarginal | 50,8 % | 51,3 % | 37,9 % | 45,9 % | 40,0 % |
| Kassalikviditet | 23,58 | 36,09 | 36,28 | 43,71 | 38,75 |
| Skuldsättningsgrad | 0,04 | 0,03 | 0,08 | 0,13 | 0,03 |
| Avkastning eget kapital | 11,2 % | 10,2 % | 9,3 % | 12,5 % | 10,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 10,7 % | 9,6 % | 8,1 % | 10,2 % | 9,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 25 103 kr | 3 350 kr | 14 876 kr | 13 988 kr | , |
| Omsättning / anställd | 418 000 kr | 354 200 kr | 392 801 kr | 402 600 kr | , |
| Rörelseresultat / anställd | 211 673 kr | 169 905 kr | 149 475 kr | 184 827 kr | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 236 776 kr | 173 255 kr | 164 351 kr | 198 815 kr | , |
| EBITDA | 211 673 kr | 169 905 kr | 149 475 kr | 184 827 kr | 153 851 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 418 000 kr | 354 200 kr | 392 801 kr | 402 600 kr | 384 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 418 000 kr | 0 kr | 200 kr | 0 kr | 440 kr |
| Personalkostnader | 25 103 kr | 3 350 kr | 14 876 kr | 13 988 kr | 3 400 kr |
| Rörelseresultat | 211 673 kr | 169 905 kr | 149 475 kr | 184 827 kr | 153 851 kr |
| Räntekostnader | 29 kr | 418 kr | 72 kr | 83 kr | 126 kr |
| Resultat efter fin. poster | 212 194 kr | 181 759 kr | 148 720 kr | 184 744 kr | 153 725 kr |
| Skatt | 63 497 kr | 52 354 kr | 36 029 kr | 40 808 kr | 33 549 kr |
| Årets resultat | 217 697 kr | 189 405 kr | 112 691 kr | 143 936 kr | 120 176 kr |
| Utdelning (beslutad) | 150 000 kr | 100 000 kr | 0 kr | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 100 000 kr | , | , | 180 000 kr | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 1 986 127 kr | 1 906 000 kr | 1 844 354 kr | 1 806 227 kr | 1 690 784 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 986 127 kr | 1 906 000 kr | 1 844 354 kr | 1 806 227 kr | 1 690 784 kr |
| Kassa och bank | 276 412 kr | 313 475 kr | 88 377 kr | 643 923 kr | 506 645 kr |
| Eget kapital | 1 901 884 kr | 1 784 188 kr | 1 594 782 kr | 1 482 092 kr | 1 518 155 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 564 187 kr | 1 474 783 kr | 1 362 091 kr | 1 218 156 kr | 1 277 979 kr |
| Långfristiga skulder | , | 0 kr | 69 738 kr | 153 814 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 84 243 kr | 52 812 kr | 50 834 kr | 41 321 kr | 43 629 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Per Modéer Revision Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →