Smögens Rör Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556415-2055 · Aktiebolag · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen växte 19 % till 3,7 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 16 %, soliditeten 67 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 18,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 16,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 67,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 67,2 % | 56,8 % | 58,4 % | 56,5 % | 49,9 % | 46,3 % |
| Rörelsemarginal | 16,0 % | 3,9 % | 17,2 % | 14,7 % | 5,3 % | 12,3 % |
| Vinstmarginal | 15,7 % | 3,2 % | 16,6 % | 14,2 % | 4,6 % | 11,5 % |
| Kassalikviditet | 3,76 | 2,30 | 2,97 | 3,35 | 2,05 | 2,39 |
| Skuldsättningsgrad | 0,45 | 0,71 | 0,66 | 0,70 | 0,96 | 1,11 |
| Avkastning eget kapital | 24,9 % | 4,7 % | 33,9 % | 24,1 % | 6,7 % | 18,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 17,3 % | 3,4 % | 20,4 % | 14,1 % | 3,9 % | 9,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 605 919 kr | 605 561 kr | 603 831 kr | 616 261 kr | 596 702 kr | 546 086 kr |
| Omsättning / anställd | 3 656 884 kr | 3 082 559 kr | 4 731 044 kr | 3 086 540 kr | 2 236 266 kr | 2 290 811 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 585 155 kr | 120 758 kr | 812 083 kr | 453 679 kr | 118 245 kr | 281 800 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 273 081 kr | 808 323 kr | 1 496 887 kr | 1 152 597 kr | 805 754 kr | 920 913 kr |
| EBITDA | 667 162 kr | 202 762 kr | 893 056 kr | 536 336 kr | 209 052 kr | 374 827 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 3 656 884 kr | 3 082 559 kr | 4 731 044 kr | 3 086 540 kr | 2 236 266 kr | 2 290 811 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 129 000 kr | 324 378 kr | 139 750 kr | 137 500 kr | 273 165 kr | 126 000 kr |
| Personalkostnader | 605 919 kr | 605 561 kr | 603 831 kr | 616 261 kr | 596 702 kr | 546 086 kr |
| Av- och nedskrivningar | 82 007 kr | 82 004 kr | 80 973 kr | 82 657 kr | 90 807 kr | 93 027 kr |
| Rörelseresultat | 585 155 kr | 120 758 kr | 812 083 kr | 453 679 kr | 118 245 kr | 281 800 kr |
| Räntekostnader | 20 052 kr | 24 466 kr | 25 321 kr | 14 433 kr | 16 275 kr | 17 236 kr |
| Resultat efter fin. poster | 573 527 kr | 97 405 kr | 786 940 kr | 439 246 kr | 101 970 kr | 264 564 kr |
| Skatt | 119 337 kr | 28 100 kr | 162 709 kr | 78 334 kr | 22 223 kr | 49 755 kr |
| Årets resultat | 454 190 kr | 102 305 kr | 624 231 kr | 300 912 kr | 79 747 kr | 181 809 kr |
| Utdelning (beslutad) | 300 000 kr | 200 000 kr | 370 000 kr | 125 000 kr | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 200 000 kr | 370 000 kr | 125 000 kr | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 3 434 416 kr | 3 612 136 kr | 3 977 355 kr | 3 224 915 kr | 3 045 701 kr | 3 110 251 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 108 481 kr | 1 190 488 kr | 1 272 492 kr | 1 353 465 kr | 1 436 122 kr | 1 545 264 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 325 935 kr | 2 421 648 kr | 2 704 863 kr | 1 871 450 kr | 1 609 579 kr | 1 564 987 kr |
| Varulager | 315 605 kr | 354 800 kr | 424 388 kr | 693 749 kr | 640 856 kr | 583 898 kr |
| Kassa och bank | 805 790 kr | 651 747 kr | 506 347 kr | 634 800 kr | 230 211 kr | 409 623 kr |
| Eget kapital | 2 307 514 kr | 2 053 324 kr | 2 321 020 kr | 1 821 789 kr | 1 520 877 kr | 1 441 129 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 733 324 kr | 1 831 020 kr | 1 576 789 kr | 1 400 877 kr | 1 321 129 kr | 1 139 321 kr |
| Långfristiga skulder | 499 530 kr | 566 875 kr | 762 879 kr | 925 883 kr | 985 887 kr | 1 192 877 kr |
| Kortfristiga skulder | 534 372 kr | 898 937 kr | 767 456 kr | 351 243 kr | 472 937 kr | 410 245 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Smögens Rör Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →