Huskvarna Snickeri AB, nyckeltal och bokslut
556415-0216 · Aktiebolag · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen minskade 66 % till 146 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -43 %, soliditeten 89 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 66,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -43,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 89,4 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 89,4 % | 82,2 % | 90,7 % | 82,2 % | 67,4 % | 36,5 % | 50,3 % |
| Rörelsemarginal | −43,0 % | 25,7 % | 5,6 % | 18,5 % | 45,9 % | −214,7 % | −135,0 % |
| Vinstmarginal | −42,9 % | 25,7 % | 5,6 % | 18,5 % | 45,8 % | −219,7 % | −136,7 % |
| Kassalikviditet | 9,40 | 5,60 | 10,79 | 5,62 | 2,43 | 1,58 | 1,61 |
| Skuldsättningsgrad | 0,12 | 0,22 | 0,10 | 0,22 | 0,48 | 1,74 | 0,99 |
| Avkastning eget kapital | −38,1 % | 33,8 % | 6,0 % | 30,0 % | 94,8 % | −1122,3 % | −432,3 % |
| Avkastning totalt kapital | −34,0 % | 27,8 % | 5,5 % | 24,7 % | 64,1 % | −400,6 % | −214,6 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | , | , | , | 6 261 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | , | , | , | , | 610 535 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | , | , | , | −824 096 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | , | , | , | −740 387 kr |
| EBITDA | −62 589 kr | 110 019 kr | 22 378 kr | 130 348 kr | 289 180 kr | −96 060 kr | −746 648 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 145 503 kr | 428 747 kr | 381 390 kr | 704 656 kr | 629 885 kr | 80 710 kr | 610 535 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 145 503 kr | 0 kr | 38 261 kr | 347 kr | 204 kr | 0 kr | 358 400 kr |
| Personalkostnader | 8 954 kr | 6 443 kr | 3 227 kr | 14 909 kr | 6 838 kr | 4 539 kr | 6 261 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | 0 kr | 1 166 kr | , | 0 kr | 77 246 kr | 77 448 kr |
| Rörelseresultat | −62 589 kr | 110 019 kr | 21 212 kr | 130 348 kr | 289 180 kr | −173 306 kr | −824 096 kr |
| Räntekostnader | 33 kr | 0 kr | 149 kr | 39 kr | 852 kr | 3 982 kr | 10 586 kr |
| Resultat efter fin. poster | −62 425 kr | 110 339 kr | 21 431 kr | 130 327 kr | 288 328 kr | −177 288 kr | −834 682 kr |
| Årets resultat | −62 425 kr | 110 339 kr | 21 431 kr | 130 327 kr | 288 328 kr | −177 288 kr | −834 682 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 100 000 kr | 140 000 kr | 100 000 kr | , | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 183 292 kr | 397 072 kr | 392 251 kr | 528 559 kr | 451 330 kr | 43 266 kr | 383 990 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 77 246 kr |
| Omsättningstillgångar | 183 292 kr | 397 072 kr | 392 251 kr | 528 559 kr | 451 330 kr | 43 266 kr | 306 744 kr |
| Varulager | , | , | , | 0 kr | 94 000 kr | , | , |
| Kassa och bank | 161 051 kr | 324 346 kr | 359 946 kr | 447 621 kr | 336 099 kr | 19 728 kr | 149 064 kr |
| Eget kapital | 163 798 kr | 326 222 kr | 355 883 kr | 434 453 kr | 304 125 kr | 15 797 kr | 193 085 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 107 922 kr | 97 583 kr | 216 152 kr | 185 825 kr | −102 503 kr | 74 785 kr | 909 467 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 19 494 kr | 70 850 kr | 36 368 kr | 94 106 kr | 147 205 kr | 27 469 kr | 190 905 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | , | , | 0 | , | , | , | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Huskvarna Snickeri AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →