Salong 14 Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556414-7477 · Aktiebolag · Boden · SNI 96210 Frisörer och barberare
Omsättningen minskade 9 % till 214 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 12 %, soliditeten 89 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 9,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 11,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 88,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 88,6 % | 87,8 % | 88,0 % | 86,4 % | 84,7 % | 79,6 % | 83,3 % |
| Rörelsemarginal | 11,6 % | 18,3 % | 13,6 % | 16,4 % | 14,5 % | 24,7 % | 34,8 % |
| Vinstmarginal | 12,4 % | 20,0 % | 15,0 % | 16,2 % | 14,1 % | 24,1 % | 34,3 % |
| Kassalikviditet | 8,38 | 7,90 | 7,84 | 7,11 | 6,20 | 4,60 | 5,58 |
| Skuldsättningsgrad | 0,13 | 0,14 | 0,14 | 0,16 | 0,18 | 0,26 | 0,20 |
| Avkastning eget kapital | 17,3 % | 28,3 % | 22,6 % | 23,5 % | 21,9 % | 36,6 % | 69,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 15,5 % | 24,8 % | 20,3 % | 20,6 % | 19,1 % | 29,9 % | 59,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 116 305 kr | 115 056 kr | 116 408 kr | 115 256 kr | 119 496 kr | 115 248 kr | 118 321 kr |
| Omsättning / anställd | 213 951 kr | 235 477 kr | 232 598 kr | 219 221 kr | 230 670 kr | 262 517 kr | 331 782 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 24 899 kr | 42 984 kr | 31 536 kr | 35 859 kr | 33 517 kr | 64 878 kr | 115 516 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 141 204 kr | 158 040 kr | 147 944 kr | 151 115 kr | 153 013 kr | 180 126 kr | 233 837 kr |
| EBITDA | 24 899 kr | 42 984 kr | 31 536 kr | 35 859 kr | 33 517 kr | 64 878 kr | 115 516 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 213 951 kr | 235 477 kr | 232 598 kr | 219 221 kr | 230 670 kr | 262 517 kr | 331 782 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 213 951 kr | 235 477 kr | 232 598 kr | 219 221 kr | 230 670 kr | 262 517 kr | 331 782 kr |
| Personalkostnader | 116 305 kr | 115 056 kr | 116 408 kr | 115 256 kr | 119 496 kr | 115 248 kr | 118 321 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Rörelseresultat | 24 899 kr | 42 984 kr | 31 536 kr | 35 859 kr | 33 517 kr | 64 878 kr | 115 516 kr |
| Räntekostnader | 237 kr | 8 kr | 629 kr | 650 kr | 1 044 kr | 1 714 kr | 1 554 kr |
| Resultat efter fin. poster | 26 504 kr | 47 207 kr | 34 973 kr | 35 615 kr | 32 473 kr | 63 164 kr | 113 963 kr |
| Skatt | 5 471 kr | 9 690 kr | 7 218 kr | 7 364 kr | 6 707 kr | 13 531 kr | 10 693 kr |
| Årets resultat | 21 033 kr | 37 517 kr | 27 755 kr | 28 251 kr | 25 766 kr | 49 633 kr | 103 270 kr |
| Utdelning (beslutad) | 25 000 kr | 35 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 50 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | 35 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 50 000 kr | 40 000 kr | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 172 897 kr | 190 369 kr | 175 692 kr | 175 736 kr | 175 331 kr | 217 063 kr | 195 856 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 172 897 kr | 190 369 kr | 175 692 kr | 175 736 kr | 175 331 kr | 217 063 kr | 195 856 kr |
| Varulager | 7 112 kr | 6 384 kr | 10 205 kr | 5 582 kr | 9 298 kr | 13 291 kr | 13 502 kr |
| Kassa och bank | 152 610 kr | 179 910 kr | 156 570 kr | 154 634 kr | 164 033 kr | 201 772 kr | 180 854 kr |
| Eget kapital | 153 124 kr | 167 090 kr | 154 574 kr | 151 818 kr | 148 567 kr | 172 802 kr | 163 169 kr |
| Aktiekapital | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr |
| Balanserat resultat | 13 591 kr | 11 074 kr | 8 319 kr | 5 068 kr | 4 302 kr | 4 669 kr | −58 601 kr |
| Kortfristiga skulder | 19 773 kr | 23 279 kr | 21 118 kr | 23 918 kr | 26 764 kr | 44 261 kr | 32 687 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Salong 14 Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →