Walters Bud Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556414-1959 · Aktiebolag · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen minskade 34 % till 546 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 14 %, soliditeten 49 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 34,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 13,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 48,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 48,6 % | 24,4 % | 34,1 % | 46,7 % | 25,9 % | 14,5 % |
| Rörelsemarginal | 13,8 % | 17,6 % | 30,1 % | 30,3 % | 14,1 % | 8,8 % |
| Vinstmarginal | 13,8 % | 17,6 % | 30,1 % | 30,2 % | 14,0 % | 8,8 % |
| Kassalikviditet | 2,16 | 1,21 | 1,70 | 2,12 | 1,47 | 1,24 |
| Skuldsättningsgrad | 0,70 | 2,66 | 1,70 | 0,99 | 2,56 | 5,42 |
| Avkastning eget kapital | 25,8 % | 62,3 % | 100,1 % | 92,2 % | 66,7 % | 89,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 12,6 % | 15,2 % | 34,1 % | 43,1 % | 17,3 % | 13,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 215 048 kr | 353 426 kr | 488 560 kr | 318 583 kr | 393 862 kr | 602 130 kr |
| Omsättning / anställd | 545 674 kr | 831 736 kr | 1 501 612 kr | 1 378 554 kr | 1 107 894 kr | 1 485 618 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 75 499 kr | 146 425 kr | 451 454 kr | 417 308 kr | 155 756 kr | 130 071 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 337 168 kr | 535 371 kr | 942 234 kr | 738 111 kr | 551 838 kr | 734 422 kr |
| EBITDA | 122 120 kr | 181 945 kr | 453 674 kr | 419 528 kr | 157 976 kr | 132 292 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 545 674 kr | 831 736 kr | 1 501 612 kr | 1 378 554 kr | 1 107 894 kr | 1 485 618 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 545 674 kr | 0 kr | 200 000 kr | 1 378 554 kr | 1 107 894 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 215 048 kr | 353 426 kr | 488 560 kr | 318 583 kr | 393 862 kr | 602 130 kr |
| Av- och nedskrivningar | 46 621 kr | 35 520 kr | 2 220 kr | 2 220 kr | 2 220 kr | 2 221 kr |
| Rörelseresultat | 75 499 kr | 146 425 kr | 451 454 kr | 417 308 kr | 155 756 kr | 130 071 kr |
| Räntekostnader | 208 kr | 348 kr | 28 kr | 747 kr | 582 kr | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | 75 386 kr | 146 110 kr | 451 428 kr | 416 581 kr | 155 174 kr | 130 071 kr |
| Skatt | 17 289 kr | 32 471 kr | 87 512 kr | 87 479 kr | 37 735 kr | 39 331 kr |
| Årets resultat | 58 097 kr | 113 639 kr | 329 062 kr | 329 102 kr | 117 439 kr | 30 740 kr |
| Utdelning (beslutad) | 150 000 kr | , | 330 000 kr | 330 000 kr | 110 000 kr | 30 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | 330 000 kr | 330 000 kr | 110 000 kr | 30 000 kr | 137 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 601 626 kr | 962 849 kr | 1 322 411 kr | 968 545 kr | 898 511 kr | 1 002 736 kr |
| Anläggningstillgångar | 160 615 kr | 207 236 kr | 20 756 kr | 22 976 kr | 25 196 kr | 27 416 kr |
| Omsättningstillgångar | 441 011 kr | 755 613 kr | 1 301 655 kr | 945 569 kr | 873 315 kr | 975 320 kr |
| Kassa och bank | 345 386 kr | 690 965 kr | 1 102 182 kr | 732 247 kr | 688 044 kr | 684 331 kr |
| Eget kapital | 292 668 kr | 234 571 kr | 450 932 kr | 451 870 kr | 232 768 kr | 145 329 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 120 571 kr | 6 932 kr | 7 870 kr | 8 768 kr | 1 329 kr | 589 kr |
| Kortfristiga skulder | 203 958 kr | 623 278 kr | 766 479 kr | 446 529 kr | 595 597 kr | 787 261 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Walters Bud Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →