Müller & Partners AB, nyckeltal och bokslut
556414-0423 · Aktiebolag · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen minskade 27 % till 225 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 60 %, soliditeten 64 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 26,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 59,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 64,1 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 64,1 % | 58,0 % | 54,2 % | 48,8 % | 52,5 % | 50,1 % | 66,6 % |
| Rörelsemarginal | 59,8 % | 72,0 % | 3,1 % | 22,4 % | 29,0 % | 20,2 % | 15,9 % |
| Vinstmarginal | 65,2 % | 79,2 % | 7,2 % | 22,4 % | 29,0 % | 20,2 % | 15,9 % |
| Kassalikviditet | 10,57 | 6,42 | 4,70 | 3,56 | 3,59 | 2,73 | 4,72 |
| Skuldsättningsgrad | 0,15 | 0,27 | 0,39 | 0,58 | 0,53 | 0,73 | 0,31 |
| Avkastning eget kapital | 21,5 % | 41,8 % | 5,5 % | 47,4 % | 73,0 % | 55,7 % | 44,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 13,8 % | 24,3 % | 3,0 % | 23,1 % | 38,4 % | 27,9 % | 29,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 16 941 kr | 11 016 kr | 244 474 kr | 613 208 kr | 664 238 kr | 600 621 kr | 382 504 kr |
| Omsättning / anställd | 224 932 kr | 307 230 kr | 338 549 kr | 896 480 kr | 1 017 229 kr | 845 117 kr | 582 697 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 134 528 kr | 221 221 kr | 10 611 kr | 200 841 kr | 294 804 kr | 170 356 kr | 92 745 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 153 309 kr | 236 837 kr | 259 684 kr | 814 049 kr | 959 042 kr | 775 565 kr | 479 843 kr |
| EBITDA | 136 368 kr | 225 821 kr | 15 210 kr | 200 841 kr | 294 804 kr | 174 944 kr | 97 339 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 224 932 kr | 307 230 kr | 338 549 kr | 896 480 kr | 1 017 229 kr | 845 117 kr | 582 697 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 697 kr | 338 549 kr | 0 kr | 25 650 kr | 845 117 kr | 582 697 kr |
| Personalkostnader | 16 941 kr | 11 016 kr | 244 474 kr | 613 208 kr | 664 238 kr | 600 621 kr | 382 504 kr |
| Av- och nedskrivningar | 1 840 kr | 4 600 kr | 4 599 kr | , | 0 kr | 4 588 kr | 4 594 kr |
| Rörelseresultat | 134 528 kr | 221 221 kr | 10 611 kr | 200 841 kr | 294 804 kr | 170 356 kr | 92 745 kr |
| Räntekostnader | 331 kr | 60 kr | 248 kr | 60 kr | 63 kr | 0 kr | 148 kr |
| Resultat efter fin. poster | 146 696 kr | 243 207 kr | 24 451 kr | 200 787 kr | 294 741 kr | 170 367 kr | 92 597 kr |
| Skatt | 29 035 kr | 39 333 kr | 6 190 kr | 31 217 kr | 46 951 kr | 30 342 kr | 19 596 kr |
| Årets resultat | 100 940 kr | 140 374 kr | 17 467 kr | 119 570 kr | 177 790 kr | 98 025 kr | 43 222 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | 100 000 kr | 80 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | 100 000 kr | 80 000 kr | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 064 487 kr | 1 001 680 kr | 813 185 kr | 868 380 kr | 768 703 kr | 610 698 kr | 312 156 kr |
| Anläggningstillgångar | 4 292 kr | 6 132 kr | 10 992 kr | 260 kr | 260 kr | 260 kr | 4 588 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 060 195 kr | 995 548 kr | 802 193 kr | 868 120 kr | 768 443 kr | 610 438 kr | 307 568 kr |
| Kassa och bank | 1 047 895 kr | 929 669 kr | 730 277 kr | 756 395 kr | 659 442 kr | 462 425 kr | 160 096 kr |
| Eget kapital | 682 181 kr | 581 241 kr | 440 867 kr | 423 400 kr | 403 830 kr | 306 040 kr | 208 015 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 461 241 kr | 320 867 kr | 303 400 kr | 183 830 kr | 106 040 kr | 88 015 kr | 44 793 kr |
| Kortfristiga skulder | 100 291 kr | 155 145 kr | 170 524 kr | 243 980 kr | 213 873 kr | 223 658 kr | 65 141 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Müller & Partners AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →