Halttus Måleri Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556413-7270 · Aktiebolag · Haparanda · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen minskade 8 % till 1,3 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 1 %, soliditeten 52 %, 2 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 8,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 0,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 52,0 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 52,0 % | 47,1 % | 26,6 % |
| Rörelsemarginal | 0,6 % | 6,6 % | −0,7 % |
| Vinstmarginal | −0,4 % | 5,2 % | −2,5 % |
| Kassalikviditet | 0,78 | 1,96 | 1,54 |
| Skuldsättningsgrad | 0,92 | 1,12 | 2,77 |
| Avkastning eget kapital | −3,0 % | 43,1 % | −28,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 2,6 % | 25,5 % | −2,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 413 041 kr | 401 185 kr | 394 829 kr |
| Omsättning / anställd | 661 865 kr | 722 379 kr | 568 239 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 4 177 kr | 47 376 kr | −4 030 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 417 218 kr | 448 560 kr | 391 156 kr |
| EBITDA | 8 353 kr | 94 751 kr | −7 345 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 1 323 730 kr | 1 444 758 kr | 1 136 478 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 332 546 kr | 1 419 300 kr | 1 163 278 kr |
| Personalkostnader | 826 082 kr | 802 369 kr | 789 657 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | 0 kr | 715 kr |
| Rörelseresultat | 8 353 kr | 94 751 kr | −8 060 kr |
| Räntekostnader | 13 386 kr | 19 425 kr | 20 512 kr |
| Resultat efter fin. poster | −5 020 kr | 75 485 kr | −28 572 kr |
| Årets resultat | −5 020 kr | 75 485 kr | −28 572 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 326 831 kr | 371 875 kr | 375 000 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 326 831 kr | 371 875 kr | 375 000 kr |
| Varulager | 205 187 kr | 197 597 kr | 235 856 kr |
| Kassa och bank | 6 198 kr | 4 918 kr | 4 759 kr |
| Eget kapital | 170 031 kr | 175 051 kr | 99 566 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 62 050 kr | −13 435 kr | 15 137 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 108 078 kr | 185 181 kr |
| Kortfristiga skulder | 156 800 kr | 88 746 kr | 90 253 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Halttus Måleri Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →