Nordiska Impregnerings- och Fönsterskydd Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556413-4764 · Aktiebolag · Vindeln · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen växte 107 % till 1,5 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 0 %, soliditeten 19 %, 3 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 107,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 0,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 19,1 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 19,1 % | 24,3 % | 24,5 % | 23,8 % | 39,4 % | 57,6 % |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | 0,2 % | 2,6 % | −5,1 % | −11,4 % | −22,1 % |
| Vinstmarginal | 0,1 % | 0,2 % | 2,6 % | −5,1 % | −11,5 % | −22,2 % |
| Kassalikviditet | 1,24 | 1,29 | 1,27 | 1,21 | 1,46 | 2,36 |
| Skuldsättningsgrad | 4,24 | 3,12 | 3,07 | 3,19 | 1,54 | 0,74 |
| Avkastning eget kapital | 0,9 % | 1,7 % | 23,2 % | −54,8 % | −35,0 % | −23,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 0,4 % | 0,5 % | 5,7 % | −13,0 % | −13,8 % | −13,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 396 553 kr | 338 761 kr | 320 534 kr | 327 904 kr | 294 908 kr | 258 896 kr |
| Omsättning / anställd | 494 067 kr | 357 994 kr | 356 480 kr | 324 688 kr | 288 000 kr | 264 000 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 605 kr | 810 kr | 9 246 kr | −16 647 kr | −32 964 kr | −58 452 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 399 425 kr | 342 970 kr | 333 180 kr | 314 657 kr | 268 567 kr | 200 444 kr |
| EBITDA | 8 616 kr | 8 419 kr | 25 292 kr | −26 494 kr | −26 341 kr | −29 226 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 482 200 kr | 715 987 kr | 712 960 kr | 649 376 kr | 288 000 kr | 132 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 482 200 kr | 715 987 kr | 0 kr | 2 850 kr | 288 000 kr | 132 000 kr |
| Personalkostnader | 1 189 660 kr | 677 521 kr | 641 067 kr | 655 807 kr | 294 908 kr | 129 448 kr |
| Av- och nedskrivningar | 6 800 kr | 6 800 kr | 6 800 kr | 6 800 kr | 6 623 kr | , |
| Rörelseresultat | 1 816 kr | 1 619 kr | 18 492 kr | −33 294 kr | −32 964 kr | −29 226 kr |
| Räntekostnader | 1 113 kr | 364 kr | 128 kr | 56 kr | 31 kr | 23 kr |
| Resultat efter fin. poster | 751 kr | 1 350 kr | 18 416 kr | −33 350 kr | −32 995 kr | −29 249 kr |
| Årets resultat | 751 kr | 1 350 kr | 18 416 kr | −33 350 kr | −32 995 kr | −29 249 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 426 665 kr | 332 199 kr | 323 165 kr | 255 380 kr | 238 934 kr | 221 018 kr |
| Anläggningstillgångar | 177 kr | 6 977 kr | 13 777 kr | 20 577 kr | 27 377 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 426 488 kr | 325 222 kr | 309 388 kr | 234 803 kr | 211 557 kr | 221 018 kr |
| Kassa och bank | 181 450 kr | 142 684 kr | 11 850 kr | 56 497 kr | 72 769 kr | 95 980 kr |
| Eget kapital | 81 407 kr | 80 655 kr | 79 306 kr | 60 890 kr | 94 240 kr | 127 235 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −19 344 kr | −20 695 kr | −39 110 kr | −5 760 kr | 27 235 kr | 56 484 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 345 258 kr | 251 544 kr | 243 859 kr | 194 490 kr | 144 694 kr | 93 783 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 3 | 2 | 2 | 2 | 1 | 0,5 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Nordiska Impregnerings- och Fönsterskydd Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →