Tiveds Catering och Bygg AB, nyckeltal och bokslut
556413-3659 · Aktiebolag · SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Omsättningen minskade 34 % till 608 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -55 %, soliditeten 80 %.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 34,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -55,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 79,9 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 79,9 % | 84,8 % | 60,3 % | 89,9 % | 88,1 % | 80,2 % |
| Rörelsemarginal | −55,4 % | 26,3 % | 7,3 % | −11,9 % | 11,7 % | 19,4 % |
| Vinstmarginal | −55,3 % | 27,0 % | 8,9 % | −11,8 % | 11,7 % | 19,4 % |
| Kassalikviditet | 4,80 | 6,34 | 2,36 | 9,49 | 13,34 | 10,01 |
| Skuldsättningsgrad | 0,25 | 0,18 | 0,66 | 0,11 | 0,08 | 0,12 |
| Avkastning eget kapital | −125,3 % | 41,3 % | 25,3 % | −7,7 % | 10,6 % | 18,9 % |
| Avkastning totalt kapital | −100,2 % | 35,0 % | 15,3 % | −6,9 % | 9,3 % | 15,2 % |
| Personalkostnad / anställd | , | 222 574 kr | 216 231 kr | 266 641 kr | 228 756 kr | 227 606 kr |
| Omsättning / anställd | , | 461 948 kr | 575 322 kr | 432 201 kr | 609 666 kr | 569 616 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | 121 419 kr | 42 118 kr | −51 588 kr | 71 383 kr | 110 671 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | 351 409 kr | 265 765 kr | 222 469 kr | 309 863 kr | 349 610 kr |
| EBITDA | −321 861 kr | 257 670 kr | 99 068 kr | −88 343 kr | 162 214 kr | 244 007 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 607 578 kr | 923 895 kr | 1 150 643 kr | 864 401 kr | 1 219 332 kr | 1 139 231 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 66 000 kr | 1 150 643 kr | 864 401 kr | 1 219 332 kr | 1 139 231 kr |
| Personalkostnader | 478 699 kr | 445 148 kr | 432 462 kr | 533 281 kr | 457 511 kr | 455 212 kr |
| Av- och nedskrivningar | 14 832 kr | 14 832 kr | 14 832 kr | 14 832 kr | 19 449 kr | 22 665 kr |
| Rörelseresultat | −336 693 kr | 242 838 kr | 84 236 kr | −103 175 kr | 142 765 kr | 221 342 kr |
| Räntekostnader | , | , | 0 kr | 274 kr | , | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | −336 029 kr | 249 280 kr | 102 820 kr | −102 002 kr | 142 765 kr | 221 342 kr |
| Skatt | 0 kr | 51 055 kr | 15 009 kr | 0 kr | 46 469 kr | 36 853 kr |
| Årets resultat | −336 029 kr | 198 225 kr | 87 811 kr | −29 953 kr | 176 977 kr | 130 384 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | 1 000 000 kr | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 335 370 kr | 712 160 kr | 672 958 kr | 1 466 673 kr | 1 529 371 kr | 1 460 530 kr |
| Anläggningstillgångar | 12 721 kr | 27 553 kr | 42 385 kr | 57 217 kr | 72 049 kr | 91 498 kr |
| Omsättningstillgångar | 322 649 kr | 684 607 kr | 630 573 kr | 1 409 456 kr | 1 457 322 kr | 1 369 032 kr |
| Kassa och bank | 197 926 kr | 610 107 kr | 537 560 kr | 1 289 601 kr | 1 381 023 kr | 1 294 552 kr |
| Eget kapital | 268 111 kr | 604 141 kr | 405 916 kr | 1 318 105 kr | 1 348 058 kr | 1 171 081 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 494 240 kr | 296 016 kr | 208 205 kr | 1 238 158 kr | 1 061 181 kr | 930 798 kr |
| Kortfristiga skulder | 67 259 kr | 108 019 kr | 267 042 kr | 148 568 kr | 109 264 kr | 136 719 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | , | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Tiveds Catering och Bygg AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →