L8 Bygg Åsa Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556413-3014 · Aktiebolag · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen växte 1 % till 396 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 35 %, soliditeten 38 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 0,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 34,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 37,5 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 37,5 % | −58,1 % | −69,7 % | −53,2 % | −58,6 % | −79,7 % |
| Rörelsemarginal | 34,5 % | 7,3 % | 1,0 % | 4,0 % | 7,3 % | −62,0 % |
| Vinstmarginal | 32,8 % | 5,0 % | −2,8 % | 1,1 % | 5,3 % | −62,3 % |
| Kassalikviditet | 1,06 | 0,84 | 0,78 | 0,88 | 0,84 | 0,53 |
| Skuldsättningsgrad | 1,55 | −2,72 | −2,43 | −2,88 | −2,71 | −2,25 |
| Avkastning eget kapital | 211,3 % | −32,0 % | 11,9 % | −5,5 % | −23,1 % | 234,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 83,5 % | 27,2 % | 3,0 % | 10,4 % | 18,5 % | −186,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 19 260 kr | 30 859 kr | 39 314 kr | 103 982 kr | 52 866 kr | 232 901 kr |
| Omsättning / anställd | 396 083 kr | 392 883 kr | 340 635 kr | 351 811 kr | 324 943 kr | 349 215 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 136 744 kr | 28 818 kr | 3 479 kr | 13 996 kr | 23 713 kr | −216 442 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 156 004 kr | 59 677 kr | 42 793 kr | 117 978 kr | 109 165 kr | 63 620 kr |
| EBITDA | 136 744 kr | 28 818 kr | 3 479 kr | 13 996 kr | 56 299 kr | −169 281 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 396 083 kr | 392 883 kr | 340 635 kr | 351 811 kr | 324 943 kr | 349 215 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 396 083 kr | 0 kr | 762 kr | 0 kr | 2 001 kr | 349 215 kr |
| Personalkostnader | 19 260 kr | 30 859 kr | 39 314 kr | 103 982 kr | 52 866 kr | 232 901 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | 0 kr | 32 586 kr | 47 161 kr |
| Rörelseresultat | 136 744 kr | 28 818 kr | 3 479 kr | 13 996 kr | 23 713 kr | −216 442 kr |
| Räntekostnader | 6 954 kr | 9 180 kr | 13 139 kr | 10 093 kr | 6 352 kr | 953 kr |
| Resultat efter fin. poster | 129 826 kr | 19 638 kr | −9 660 kr | 3 903 kr | 17 361 kr | −217 395 kr |
| Skatt | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Årets resultat | 129 826 kr | 19 638 kr | −9 660 kr | 3 903 kr | 17 361 kr | −217 395 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 0 kr | 0 kr | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 163 799 kr | 105 793 kr | 116 241 kr | 134 301 kr | 128 477 kr | 116 278 kr |
| Anläggningstillgångar | 91 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 32 586 kr |
| Omsättningstillgångar | 72 799 kr | 105 793 kr | 116 241 kr | 134 301 kr | 128 477 kr | 83 692 kr |
| Kassa och bank | 22 600 kr | 42 411 kr | 62 116 kr | 80 028 kr | 71 311 kr | 29 221 kr |
| Eget kapital | 61 451 kr | −61 427 kr | −81 066 kr | −71 405 kr | −75 308 kr | −92 669 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −168 374 kr | −188 013 kr | −178 352 kr | −182 255 kr | −199 616 kr | 17 778 kr |
| Långfristiga skulder | 26 839 kr | 41 628 kr | 47 517 kr | 53 219 kr | 50 913 kr | 52 232 kr |
| Kortfristiga skulder | 68 562 kr | 125 592 kr | 149 790 kr | 152 487 kr | 152 872 kr | 156 715 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför L8 Bygg Åsa Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →