Ekås Måleri Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556413-2438 · Aktiebolag · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen växte 279 % till 1,5 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 12 %, soliditeten 56 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 278,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 12,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 56,0 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 56,0 % | 69,5 % | 71,6 % | 63,7 % | 60,0 % |
| Rörelsemarginal | 12,3 % | 6,8 % | 21,3 % | −5,4 % | 12,2 % |
| Vinstmarginal | 12,2 % | 6,5 % | 21,2 % | −5,5 % | 12,1 % |
| Kassalikviditet | 3,23 | 4,88 | 5,67 | 2,40 | 2,32 |
| Skuldsättningsgrad | 0,55 | 0,29 | 0,25 | 0,57 | 0,67 |
| Avkastning eget kapital | 41,7 % | 6,0 % | 72,7 % | −28,8 % | 60,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 23,5 % | 4,4 % | 52,3 % | −18,0 % | 36,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 859 361 kr | 210 714 kr | 672 247 kr | 706 630 kr | 320 845 kr |
| Omsättning / anställd | 1 460 056 kr | 385 349 kr | 1 370 289 kr | 1 075 280 kr | 665 699 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 179 100 kr | 26 254 kr | 291 614 kr | −58 423 kr | 81 020 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 038 461 kr | 237 097 kr | 979 320 kr | 670 243 kr | 410 397 kr |
| EBITDA | 179 100 kr | 26 383 kr | 307 073 kr | −36 387 kr | 179 104 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 1 460 056 kr | 385 349 kr | 1 370 289 kr | 1 075 280 kr | 1 331 397 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 58 060 kr | 53 036 kr | 1 370 289 kr | 0 kr | −6 492 kr |
| Personalkostnader | 859 361 kr | 210 714 kr | 672 247 kr | 706 630 kr | 641 689 kr |
| Av- och nedskrivningar | 0 kr | 129 kr | 15 459 kr | 22 036 kr | 17 064 kr |
| Rörelseresultat | 179 100 kr | 26 254 kr | 291 614 kr | −58 423 kr | 162 040 kr |
| Räntekostnader | 1 371 kr | 1 114 kr | 1 242 kr | 1 000 kr | 1 000 kr |
| Resultat efter fin. poster | 178 109 kr | 25 219 kr | 290 480 kr | −59 423 kr | 161 040 kr |
| Skatt | 29 583 kr | 5 833 kr | 37 450 kr | 0 kr | 34 349 kr |
| Årets resultat | 108 526 kr | 19 386 kr | 193 030 kr | −59 423 kr | 126 691 kr |
| Utdelning (beslutad) | 125 000 kr | 100 000 kr | 0 kr | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 100 000 kr | , | , | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 763 361 kr | 602 236 kr | 557 763 kr | 324 173 kr | 443 004 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 129 kr | 41 898 kr | 31 047 kr |
| Omsättningstillgångar | 763 361 kr | 602 236 kr | 557 634 kr | 282 275 kr | 411 957 kr |
| Kassa och bank | 434 650 kr | 488 246 kr | 510 460 kr | 243 735 kr | 240 129 kr |
| Eget kapital | 427 295 kr | 418 769 kr | 399 383 kr | 206 353 kr | 265 776 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 198 769 kr | 279 383 kr | 86 353 kr | 145 776 kr | 19 084 kr |
| Kortfristiga skulder | 236 066 kr | 123 467 kr | 98 380 kr | 117 820 kr | 177 228 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Ekås Måleri Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →