Fagersta Industrirör Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556412-4542 · Aktiebolag · Fagersta · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen växte 21 % till 21,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -4 %, soliditeten 13 %, 13 anställda i snitt.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 21,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -3,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 12,9 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 12,9 % | 24,5 % | 43,1 % | 49,6 % |
| Rörelsemarginal | −3,7 % | −9,2 % | 3,6 % | 2,6 % |
| Vinstmarginal | −4,0 % | −6,8 % | 3,5 % | 2,6 % |
| Kassalikviditet | 0,96 | 1,02 | 1,31 | 1,60 |
| Skuldsättningsgrad | 6,77 | 3,09 | 1,32 | 1,02 |
| Avkastning eget kapital | −147,8 % | −83,6 % | 31,2 % | 22,8 % |
| Avkastning totalt kapital | −17,5 % | −20,0 % | 13,7 % | 11,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 628 007 kr | 655 220 kr | 678 445 kr | 678 563 kr |
| Omsättning / anställd | 1 630 549 kr | 1 342 802 kr | 2 103 416 kr | 2 906 586 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −60 248 kr | −123 537 kr | 74 965 kr | 76 557 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 572 635 kr | 535 645 kr | 756 859 kr | 758 506 kr |
| EBITDA | −719 833 kr | −1 554 469 kr | 862 546 kr | 799 433 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 21 197 135 kr | 17 456 431 kr | 23 137 574 kr | 29 065 857 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 11 740 kr | 72 134 kr | 21 832 kr | 165 900 kr |
| Personalkostnader | 8 164 087 kr | 8 517 855 kr | 7 462 898 kr | 6 785 627 kr |
| Av- och nedskrivningar | 63 388 kr | 51 512 kr | 37 932 kr | 33 860 kr |
| Rörelseresultat | −783 221 kr | −1 605 981 kr | 824 614 kr | 765 573 kr |
| Räntekostnader | 69 019 kr | 27 970 kr | 16 708 kr | 23 263 kr |
| Resultat efter fin. poster | −849 444 kr | −1 190 833 kr | 816 045 kr | 751 793 kr |
| Årets resultat | −849 444 kr | −1 190 833 kr | 816 045 kr | 751 793 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | 1 500 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | 1 500 000 kr | , |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 4 466 472 kr | 5 822 594 kr | 6 067 154 kr | 6 654 550 kr |
| Anläggningstillgångar | 736 548 kr | 1 320 056 kr | 1 529 068 kr | 1 292 700 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 729 924 kr | 4 502 538 kr | 4 538 086 kr | 5 361 850 kr |
| Kassa och bank | , | 0 kr | 532 781 kr | 597 127 kr |
| Eget kapital | 574 659 kr | 1 424 103 kr | 2 614 937 kr | 3 298 891 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 304 103 kr | 2 494 936 kr | 1 678 892 kr | 2 427 098 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 891 813 kr | 4 398 491 kr | 3 452 217 kr | 3 355 659 kr |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 13 | 13 | 11 | 10 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Fagersta Industrirör Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →