Nilform Ceramic Design AB, nyckeltal och bokslut
556411-4493 · Aktiebolag · Höör · SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Omsättningen växte 580 % till 202 tkr 2026. Rörelsemarginalen var 146 %, soliditeten 61 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 579,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 146,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 60,8 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 60,8 % | 65,3 % | 58,3 % | 51,4 % | 26,4 % | 2,9 % |
| Rörelsemarginal | 146,3 % | −2354,0 % | −2282,6 % | −62,8 % | −234,6 % | 5,8 % |
| Vinstmarginal | 127,8 % | −1503,9 % | −2310,3 % | 489,5 % | 629,8 % | 2,8 % |
| Kassalikviditet | 0,52 | 0,23 | 0,26 | 2,99 | 1,67 | 1,99 |
| Skuldsättningsgrad | 0,60 | 0,53 | 0,70 | 0,92 | 2,71 | 32,67 |
| Avkastning eget kapital | 8,1 % | −13,6 % | −13,5 % | 78,9 % | 94,8 % | 36,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 4,9 % | −7,8 % | −6,6 % | 41,4 % | 26,2 % | 2,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 30 380 kr | 21 122 kr | 19 141 kr | 25 495 kr | 564 760 kr | 647 817 kr |
| Omsättning / anställd | 201 708 kr | 14 840 kr | 11 854 kr | 432 077 kr | 229 869 kr | 1 122 017 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 295 157 kr | −349 333 kr | −270 579 kr | −271 449 kr | −539 207 kr | 65 609 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 695 680 kr | −146 927 kr | −70 093 kr | −70 123 kr | 244 367 kr | 849 193 kr |
| EBITDA | 665 300 kr | −336 098 kr | −178 466 kr | −191 235 kr | −640 785 kr | 604 130 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 201 708 kr | 29 680 kr | 23 708 kr | 864 154 kr | 459 738 kr | 3 366 050 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 922 733 kr | 1 724 259 kr | 1 692 985 kr | 1 031 670 kr | 2 197 699 kr | 2 801 579 kr |
| Personalkostnader | 30 380 kr | 42 244 kr | 38 281 kr | 50 990 kr | 1 129 519 kr | 1 943 450 kr |
| Av- och nedskrivningar | 370 143 kr | 362 568 kr | 362 691 kr | 351 663 kr | 437 628 kr | 407 303 kr |
| Rörelseresultat | 295 157 kr | −698 666 kr | −541 157 kr | −542 898 kr | −1 078 413 kr | 196 827 kr |
| Räntekostnader | 502 kr | 53 386 kr | 85 332 kr | 90 121 kr | 126 020 kr | 157 107 kr |
| Resultat efter fin. poster | 257 807 kr | −446 347 kr | −547 721 kr | 4 229 891 kr | 2 895 578 kr | 93 905 kr |
| Skatt | , | , | , | , | 0 kr | 26 747 kr |
| Årets resultat | 112 145 kr | −374 650 kr | −482 834 kr | 4 309 574 kr | 2 895 578 kr | 93 481 kr |
| Utdelning (beslutad) | 322 403 kr | 209 858 kr | 399 000 kr | 814 000 kr | 2 000 000 kr | 100 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 209 858 kr | 399 000 kr | 814 000 kr | 2 000 000 kr | 100 000 kr | 600 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 5 252 581 kr | 5 039 795 kr | 6 971 587 kr | 10 430 429 kr | 11 548 017 kr | 8 879 147 kr |
| Anläggningstillgångar | 4 250 806 kr | 4 630 402 kr | 6 502 060 kr | 7 263 128 kr | 4 499 964 kr | 6 101 514 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 001 775 kr | 409 393 kr | 469 527 kr | 3 167 301 kr | 7 048 053 kr | 2 777 633 kr |
| Kassa och bank | 971 464 kr | 375 270 kr | 273 789 kr | 2 856 594 kr | 939 490 kr | 1 720 899 kr |
| Eget kapital | 3 194 277 kr | 3 291 990 kr | 4 065 640 kr | 5 362 474 kr | 3 052 899 kr | 257 321 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 962 132 kr | 3 546 640 kr | 4 428 474 kr | 932 899 kr | 37 321 kr | 43 840 kr |
| Långfristiga skulder | , | 0 kr | 1 000 000 kr | 3 871 988 kr | 4 047 992 kr | 7 006 517 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 912 642 kr | 1 747 805 kr | 1 834 250 kr | 1 059 383 kr | 4 230 859 kr | 1 399 042 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Nilform Ceramic Design AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →