Micke Snickare i Alingsås AB, nyckeltal och bokslut
556411-2802 · Aktiebolag · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen växte 284 % till 335 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -38 %, soliditeten -382 %, 0 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 283,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -37,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet -382,0 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Eget kapital var negativt vid bokslutet 2025.
- Soliditeten var -382,0 %, tunn buffert mot förluster.
- Soliditeten föll från -238,7 % till -382,0 %.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | −382,0 % | −238,7 % | −69,1 % | −103,5 % | −116,1 % | −0,3 % |
| Rörelsemarginal | −37,6 % | −79,4 % | −3,4 % | 9,9 % | −25,3 % | −19,9 % |
| Vinstmarginal | −40,3 % | −99,9 % | −5,0 % | 8,1 % | −27,2 % | −21,0 % |
| Kassalikviditet | 0,17 | 0,28 | 0,59 | 0,69 | 0,57 | 1,14 |
| Skuldsättningsgrad | −1,26 | −1,42 | −2,45 | −1,97 | −1,86 | −358,52 |
| Avkastning eget kapital | 34,9 % | 34,6 % | 30,1 % | −49,1 % | 99,5 % | 21194,7 % |
| Avkastning totalt kapital | −124,0 % | −65,6 % | −13,9 % | 62,2 % | −107,3 % | −56,1 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | 384 009 kr | 518 285 kr | 526 129 kr | 628 237 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | 990 789 kr | 795 683 kr | 657 525 kr | 855 244 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | −33 309 kr | 78 941 kr | −166 551 kr | −170 037 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | 359 046 kr | 597 226 kr | 359 578 kr | 466 200 kr |
| EBITDA | −117 481 kr | −60 979 kr | −24 963 kr | 78 941 kr | −166 551 kr | −162 037 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 335 069 kr | 87 314 kr | 990 789 kr | 795 683 kr | 657 525 kr | 855 244 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 876 kr | 908 kr | 114 006 kr | 1 057 kr | 794 kr | 891 kr |
| Personalkostnader | 133 351 kr | 27 082 kr | 384 009 kr | 518 285 kr | 526 129 kr | 628 237 kr |
| Av- och nedskrivningar | 8 346 kr | 8 346 kr | 8 346 kr | , | 0 kr | 8 000 kr |
| Rörelseresultat | −125 827 kr | −69 325 kr | −33 309 kr | 78 941 kr | −166 551 kr | −170 037 kr |
| Räntekostnader | 9 447 kr | 17 910 kr | 16 463 kr | 14 468 kr | 12 684 kr | 9 737 kr |
| Resultat efter fin. poster | −135 124 kr | −87 235 kr | −49 596 kr | 64 473 kr | −178 996 kr | −179 731 kr |
| Skatt | 0 kr | 0 kr | 15 919 kr | 15 919 kr | , | 0 kr |
| Årets resultat | −135 124 kr | −87 235 kr | −33 677 kr | 48 554 kr | −178 996 kr | −179 731 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 101 389 kr | 105 652 kr | 238 707 kr | 126 895 kr | 154 969 kr | 303 180 kr |
| Anläggningstillgångar | 16 690 kr | 25 036 kr | 33 382 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 84 699 kr | 80 616 kr | 205 325 kr | 126 895 kr | 154 969 kr | 303 180 kr |
| Eget kapital | −387 326 kr | −252 202 kr | −164 967 kr | −131 290 kr | −179 844 kr | −848 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −365 334 kr | −278 099 kr | −244 422 kr | −292 976 kr | −113 980 kr | 65 751 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 74 571 kr | 54 377 kr | 75 078 kr | 65 052 kr | 38 402 kr |
| Kortfristiga skulder | 488 715 kr | 283 283 kr | 349 297 kr | 183 107 kr | 269 761 kr | 265 626 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Micke Snickare i Alingsås AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →