Rockas Åkeri Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556411-1937 · Aktiebolag · SNI 43991 Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
Omsättningen växte 121 % till 959 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 48 %, soliditeten 88 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 121,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 48,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 87,8 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 87,8 % | 75,2 % | 67,8 % | 38,5 % | 24,1 % | 31,6 % | 17,6 % |
| Rörelsemarginal | 48,4 % | −18,3 % | 23,6 % | 52,0 % | −19,4 % | 7,4 % | 14,4 % |
| Vinstmarginal | 48,5 % | −19,5 % | 21,8 % | 51,8 % | −22,7 % | 6,6 % | 12,2 % |
| Kassalikviditet | 6,53 | 2,47 | 1,46 | 0,76 | 0,97 | 0,81 | 0,60 |
| Skuldsättningsgrad | 0,14 | 0,33 | 0,48 | 1,60 | 3,15 | 2,16 | 4,68 |
| Avkastning eget kapital | 49,3 % | −15,2 % | 28,7 % | 66,1 % | −60,8 % | 24,6 % | 58,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 43,4 % | −10,4 % | 21,2 % | 25,6 % | −12,5 % | 8,8 % | 12,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 65 379 kr | 61 852 kr | 75 602 kr | 57 017 kr | 197 302 kr | 463 279 kr | 447 714 kr |
| Omsättning / anställd | 958 665 kr | 433 092 kr | 843 940 kr | 630 539 kr | 561 234 kr | 1 264 941 kr | 1 301 470 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 463 887 kr | −79 451 kr | 199 481 kr | 328 100 kr | −108 840 kr | 93 685 kr | 186 890 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 694 266 kr | 155 050 kr | 519 863 kr | 574 897 kr | 328 242 kr | 914 744 kr | 984 735 kr |
| EBITDA | 628 887 kr | 93 198 kr | 444 261 kr | 517 880 kr | 130 940 kr | 451 465 kr | 537 021 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 958 665 kr | 433 092 kr | 843 940 kr | 630 539 kr | 561 234 kr | 1 264 941 kr | 1 301 470 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 9 302 kr | 0 kr | 285 000 kr | 78 000 kr | 7 463 kr | 12 000 kr |
| Personalkostnader | 65 379 kr | 61 852 kr | 75 602 kr | 57 017 kr | 197 302 kr | 463 279 kr | 447 714 kr |
| Av- och nedskrivningar | 165 000 kr | 172 649 kr | 244 780 kr | 189 780 kr | 239 780 kr | 357 780 kr | 350 131 kr |
| Rörelseresultat | 463 887 kr | −79 451 kr | 199 481 kr | 328 100 kr | −108 840 kr | 93 685 kr | 186 890 kr |
| Räntekostnader | 544 kr | 7 162 kr | 16 695 kr | 1 611 kr | 18 543 kr | 11 085 kr | 27 687 kr |
| Resultat efter fin. poster | 465 012 kr | −84 360 kr | 184 029 kr | 326 489 kr | −127 383 kr | 82 886 kr | 159 203 kr |
| Skatt | 78 059 kr | 0 kr | 37 821 kr | 42 153 kr | 0 kr | 18 282 kr | 18 308 kr |
| Årets resultat | 386 953 kr | −84 360 kr | 146 208 kr | 284 336 kr | −127 383 kr | 64 604 kr | 140 895 kr |
| Utdelning (beslutad) | 500 000 kr | 0 kr | 0 kr | 100 000 kr | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 073 490 kr | 738 942 kr | 944 819 kr | 1 283 800 kr | 870 609 kr | 1 065 611 kr | 1 548 286 kr |
| Anläggningstillgångar | 220 000 kr | 385 000 kr | 557 649 kr | 802 429 kr | 247 209 kr | 486 989 kr | 844 769 kr |
| Omsättningstillgångar | 853 490 kr | 353 942 kr | 387 170 kr | 481 371 kr | 623 400 kr | 578 622 kr | 703 517 kr |
| Kassa och bank | 581 527 kr | 147 528 kr | 166 640 kr | 257 808 kr | 416 758 kr | 287 935 kr | 359 096 kr |
| Eget kapital | 942 817 kr | 555 863 kr | 640 223 kr | 494 015 kr | 209 679 kr | 337 062 kr | 272 458 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 451 879 kr | 536 238 kr | 390 030 kr | 105 694 kr | 233 077 kr | 168 473 kr | 27 578 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 40 000 kr | 40 000 kr | 160 000 kr | 15 020 kr | 16 310 kr | 104 567 kr |
| Kortfristiga skulder | 130 673 kr | 143 079 kr | 264 596 kr | 629 785 kr | 645 910 kr | 712 239 kr | 1 171 261 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Rockas Åkeri Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →