Hyrverket i Sävedalen AB, nyckeltal och bokslut
556410-9980 · Aktiebolag · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen växte 5 % till 629 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 30 %, soliditeten 79 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 4,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 30,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 79,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 79,3 % | 80,1 % | 78,6 % | 78,5 % | 75,5 % |
| Rörelsemarginal | 30,2 % | 36,2 % | 27,7 % | 82,3 % | 19,2 % |
| Vinstmarginal | 30,4 % | 36,4 % | 27,7 % | 82,3 % | 19,2 % |
| Kassalikviditet | 1,77 | 3,15 | 4,25 | 6,30 | 2,35 |
| Skuldsättningsgrad | 0,12 | 0,07 | 0,05 | 0,04 | 0,05 |
| Avkastning eget kapital | 13,9 % | 15,4 % | 11,9 % | 34,1 % | 7,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 11,1 % | 12,3 % | 9,4 % | 26,7 % | 5,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 60 026 kr | 52 536 kr | 48 712 kr | 44 162 kr | 44 108 kr |
| Omsättning / anställd | 629 011 kr | 601 112 kr | 613 651 kr | 636 789 kr | 503 999 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 190 149 kr | 217 319 kr | 169 817 kr | 524 148 kr | 96 609 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 283 220 kr | 302 900 kr | 251 574 kr | 601 355 kr | 173 762 kr |
| EBITDA | 223 194 kr | 250 364 kr | 202 862 kr | 557 193 kr | 129 654 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 629 011 kr | 601 112 kr | 613 651 kr | 636 789 kr | 503 999 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 16 825 kr | 0 kr | 217 500 kr | 503 999 kr |
| Personalkostnader | 60 026 kr | 52 536 kr | 48 712 kr | 44 162 kr | 44 108 kr |
| Av- och nedskrivningar | 33 045 kr | 33 045 kr | 33 045 kr | 33 045 kr | 33 045 kr |
| Rörelseresultat | 190 149 kr | 217 319 kr | 169 817 kr | 524 148 kr | 96 609 kr |
| Resultat efter fin. poster | 191 077 kr | 218 770 kr | 169 893 kr | 524 148 kr | 96 609 kr |
| Skatt | 55 852 kr | 59 692 kr | 45 052 kr | 108 487 kr | 21 181 kr |
| Årets resultat | 200 225 kr | 219 078 kr | 163 841 kr | 415 661 kr | 75 428 kr |
| Utdelning (beslutad) | 500 000 kr | 250 000 kr | 220 000 kr | 280 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | 250 000 kr | 220 000 kr | 280 000 kr | 180 000 kr | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 1 728 706 kr | 1 774 007 kr | 1 810 548 kr | 1 960 457 kr | 1 724 751 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 432 751 kr | 1 465 796 kr | 1 498 841 kr | 1 531 886 kr | 1 564 931 kr |
| Omsättningstillgångar | 295 955 kr | 308 211 kr | 311 707 kr | 428 571 kr | 159 820 kr |
| Kassa och bank | 58 155 kr | 92 651 kr | 52 695 kr | 175 306 kr | 57 010 kr |
| Eget kapital | 1 371 527 kr | 1 421 302 kr | 1 422 224 kr | 1 538 383 kr | 1 302 721 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | 931 302 kr | 962 224 kr | 1 018 383 kr | 882 722 kr | 987 293 kr |
| Kortfristiga skulder | 167 179 kr | 97 705 kr | 73 324 kr | 68 074 kr | 68 030 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Hyrverket i Sävedalen AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →