Uffe Sundgren Måleri Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556410-9402 · Aktiebolag · Huddinge · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen minskade 4 % till 9 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 12 %, soliditeten 64 %, 5 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 4,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 12,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 64,1 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 88,9 % till 64,1 %.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2024.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 64,1 % | 88,9 % | 84,4 % | 81,3 % | 63,7 % |
| Rörelsemarginal | 12,3 % | 25,6 % | 18,4 % | 16,8 % | 11,2 % |
| Vinstmarginal | 9,0 % | 37,1 % | 18,6 % | 16,8 % | 11,2 % |
| Kassalikviditet | 1,95 | 6,57 | 4,80 | 4,02 | 2,03 |
| Skuldsättningsgrad | 0,56 | 0,13 | 0,18 | 0,23 | 0,57 |
| Avkastning eget kapital | 24,5 % | 42,9 % | 39,0 % | 33,6 % | 31,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 15,7 % | 38,1 % | 32,9 % | 27,3 % | 20,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 597 004 kr | 693 094 kr | 786 766 kr | 835 205 kr | 932 761 kr |
| Omsättning / anställd | 1 804 267 kr | 1 881 669 kr | 2 636 682 kr | 2 136 223 kr | 2 750 816 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 222 623 kr | 480 968 kr | 485 302 kr | 358 344 kr | 308 464 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 819 627 kr | 1 174 062 kr | 1 272 068 kr | 1 193 548 kr | 1 241 225 kr |
| EBITDA | 1 113 113 kr | 2 404 838 kr | 2 426 508 kr | 1 791 718 kr | 1 233 855 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 9 021 334 kr | 9 408 345 kr | 13 183 411 kr | 10 681 115 kr | 11 003 264 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 kr | 0 kr | 164 569 kr | 198 671 kr | 15 715 kr |
| Personalkostnader | 2 985 020 kr | 3 465 470 kr | 3 933 831 kr | 4 176 023 kr | 3 731 043 kr |
| Rörelseresultat | 1 113 113 kr | 2 404 838 kr | 2 426 508 kr | 1 791 718 kr | 1 233 855 kr |
| Räntekostnader | 23 kr | 2 982 kr | 697 kr | 826 kr | 754 kr |
| Resultat efter fin. poster | 815 910 kr | 3 494 342 kr | 2 450 026 kr | 1 792 609 kr | 1 233 101 kr |
| Skatt | 241 071 kr | 524 146 kr | 510 332 kr | 376 108 kr | 261 249 kr |
| Årets resultat | 574 839 kr | 2 970 196 kr | 1 939 694 kr | 1 416 501 kr | 971 852 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 1 100 000 kr | 694 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | 1 100 000 kr | 694 000 kr | , | 1 000 000 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 5 184 911 kr | 9 167 905 kr | 7 438 466 kr | 6 561 633 kr | 6 152 948 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 546 370 kr | 2 470 003 kr | 1 867 803 kr | 1 617 103 kr | 1 617 103 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 638 541 kr | 6 697 902 kr | 5 570 663 kr | 4 944 530 kr | 4 535 845 kr |
| Kassa och bank | 2 195 252 kr | 3 145 641 kr | 3 112 740 kr | 3 154 958 kr | 2 868 000 kr |
| Eget kapital | 3 323 719 kr | 8 148 880 kr | 6 278 684 kr | 5 332 989 kr | 3 916 488 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 628 880 kr | 5 058 684 kr | 4 218 990 kr | 3 796 488 kr | 2 824 636 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 861 192 kr | 1 019 025 kr | 1 159 782 kr | 1 228 644 kr | 2 236 460 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Uffe Sundgren Måleri Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →