Van Förvaltning AB, nyckeltal och bokslut

556409-6773 · Aktiebolag · Knivsta · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten

Omsättningen minskade 27 % till 789 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 47 %, soliditeten 41 %, 1 anställda i snitt.

6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar

Ur senaste bokslutet

Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.

  • TillväxtOmsättningen minskade 27,4 % mot föregående år.
  • LönsamhetRörelsemarginal 46,7 %.
  • Finansiell styrkaSoliditet 41,1 %.
  • Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Van Förvaltning AB: nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Nyckeltal
Soliditet41,1 %33,5 %20,8 %17,4 %26,2 %33,8 %
Rörelsemarginal46,7 %43,9 %57,8 %74,6 %80,0 %80,8 %
Vinstmarginal73,1 %54,0 %36,8 %47,2 %72,9 %78,3 %
Kassalikviditet0,790,760,840,901,181,46
Skuldsättningsgrad1,431,993,804,742,811,96
Avkastning eget kapital68,1 %88,9 %45,2 %80,3 %62,4 %59,9 %
Avkastning totalt kapital29,7 %31,8 %11,5 %15,8 %18,0 %21,5 %
Personalkostnad / anställd10 244 kr165 227 kr13 546 kr33 871 kr10 764 kr9 548 kr
Omsättning / anställd789 166 kr1 086 472 kr580 880 kr572 668 kr391 570 kr409 299 kr
Rörelseresultat / anställd368 778 kr477 074 kr335 969 kr427 113 kr313 376 kr330 845 kr
Förädlingsvärde / anställd379 022 kr642 301 kr349 515 kr460 984 kr324 140 kr340 393 kr
EBITDA368 778 kr477 074 kr335 969 kr427 113 kr313 376 kr330 845 kr
Resultat
Nettoomsättning789 166 kr1 086 472 kr580 880 kr572 668 kr391 570 kr409 299 kr
Övriga rörelseintäkter789 166 kr1 086 472 kr580 880 kr572 668 kr391 570 kr409 299 kr
Personalkostnader10 244 kr165 227 kr13 546 kr33 871 kr10 764 kr9 548 kr
Rörelseresultat368 778 kr477 074 kr335 969 kr427 113 kr313 376 kr330 845 kr
Räntekostnader34 444 kr40 693 kr46 975 kr35 125 kr28 517 kr19 469 kr
Resultat efter fin. poster577 168 kr586 767 kr213 999 kr270 328 kr285 416 kr320 341 kr
Skatt90 001 kr100 307 kr76 895 kr91 564 kr62 098 kr70 067 kr
Årets resultat487 167 kr486 460 kr137 104 kr178 764 kr223 318 kr250 274 kr
Utdelning (beslutad)400 000 kr300 000 kr300 000 kr,300 000 kr300 000 kr
Utdelning (utbetald)300 000 kr300 000 kr,300 000 kr300 000 kr100 000 kr
Balans
Summa tillgångar2 060 920 kr1 972 323 kr2 274 082 kr1 931 221 kr1 744 077 kr1 581 582 kr
Anläggningstillgångar1 107 609 kr977 579 kr763 837 kr488 046 kr222 739 kr48 954 kr
Omsättningstillgångar953 311 kr994 744 kr1 510 245 kr1 443 175 kr1 521 338 kr1 532 628 kr
Kassa och bank715 590 kr710 684 kr1 170 829 kr1 357 469 kr1 418 403 kr1 386 260 kr
Eget kapital847 236 kr660 069 kr473 608 kr336 504 kr457 739 kr534 421 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat240 068 kr53 608 kr216 504 kr37 739 kr114 421 kr164 147 kr
Kortfristiga skulder1 213 684 kr1 312 254 kr1 800 474 kr1 594 717 kr1 286 338 kr1 047 161 kr
Personal
Medelantal anställda111111

Källdokument

Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.

Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.

Jämför Van Förvaltning AB med andra

Hela ligan: VVS & ventilation →VVS & ventilation i Knivsta →Bevaka Van Förvaltning AB →

Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →