Delsbo Vatten & Värme Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556409-6054 · Aktiebolag · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen minskade 16 % till 507 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -11 %, soliditeten 96 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 16,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -10,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 96,2 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 96,2 % | 87,4 % | 79,3 % | 75,6 % | 63,2 % | 65,4 % |
| Rörelsemarginal | −10,6 % | −20,3 % | −3,1 % | 1,6 % | 1,9 % | 3,7 % |
| Vinstmarginal | −10,5 % | −20,1 % | −3,0 % | 1,4 % | 1,5 % | 3,1 % |
| Kassalikviditet | 10,69 | 2,55 | 2,35 | 2,68 | 1,68 | 1,62 |
| Skuldsättningsgrad | 0,04 | 0,14 | 0,25 | 0,26 | 0,51 | 0,46 |
| Avkastning eget kapital | −12,2 % | −24,8 % | −5,1 % | 2,0 % | 2,7 % | 5,4 % |
| Avkastning totalt kapital | −11,6 % | −21,6 % | −4,0 % | 1,8 % | 2,2 % | 4,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 364 936 kr | 337 483 kr | 368 515 kr | 385 568 kr | 415 828 kr | 340 638 kr |
| Omsättning / anställd | 1 013 424 kr | 603 781 kr | 680 810 kr | 1 705 410 kr | 2 126 104 kr | 1 982 640 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −107 094 kr | −122 729 kr | −21 111 kr | 27 974 kr | 40 930 kr | 73 812 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 293 626 kr | 232 247 kr | 358 271 kr | 446 144 kr | 489 360 kr | 447 052 kr |
| EBITDA | −35 655 kr | −105 236 kr | −15 366 kr | 30 288 kr | 36 766 kr | 53 207 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 506 712 kr | 603 781 kr | 1 021 215 kr | 852 705 kr | 1 063 052 kr | 991 320 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 113 205 kr | 188 520 kr | 852 705 kr | 1 063 052 kr | 991 320 kr |
| Personalkostnader | 182 468 kr | 337 483 kr | 552 773 kr | 192 784 kr | 207 914 kr | 170 319 kr |
| Av- och nedskrivningar | 17 892 kr | 17 493 kr | 16 301 kr | 16 301 kr | 16 301 kr | 16 301 kr |
| Rörelseresultat | −53 547 kr | −122 729 kr | −31 667 kr | 13 987 kr | 20 465 kr | 36 906 kr |
| Räntekostnader | 350 kr | 75 kr | 0 kr | 1 931 kr | 4 212 kr | 5 695 kr |
| Resultat efter fin. poster | −53 065 kr | −121 189 kr | −30 471 kr | 12 056 kr | 16 253 kr | 31 211 kr |
| Skatt | , | 0 kr | 1 170 kr | 2 949 kr | 3 899 kr | 7 175 kr |
| Årets resultat | −53 065 kr | −113 189 kr | 359 kr | 9 107 kr | 12 354 kr | 24 036 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | , | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 453 556 kr | 560 290 kr | 760 298 kr | 796 453 kr | 938 626 kr | 887 713 kr |
| Anläggningstillgångar | 147 847 kr | 165 739 kr | 175 232 kr | 191 533 kr | 207 834 kr | 224 135 kr |
| Omsättningstillgångar | 305 709 kr | 394 551 kr | 585 066 kr | 604 920 kr | 730 792 kr | 663 578 kr |
| Varulager | 122 491 kr | 214 245 kr | 233 960 kr | 191 465 kr | 216 764 kr | 232 134 kr |
| Kassa och bank | 127 329 kr | 73 075 kr | 177 184 kr | 203 744 kr | 236 374 kr | 164 472 kr |
| Eget kapital | 436 422 kr | 489 487 kr | 602 676 kr | 602 317 kr | 593 210 kr | 580 856 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 369 487 kr | 482 676 kr | 482 317 kr | 473 210 kr | 460 856 kr | 436 820 kr |
| Kortfristiga skulder | 17 134 kr | 70 803 kr | 149 622 kr | 154 136 kr | 305 416 kr | 266 857 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 0,5 | 1 | 1,5 | 0,5 | 0,5 | 0,5 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Delsbo Vatten & Värme Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →