Grafiten Industri Centrum Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556409-1196 · Aktiebolag · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättningen växte 19 % till 750 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 42 %, soliditeten 14 %.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 19,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 42,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 14,4 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 14,4 % | 3,9 % | 3,7 % | 4,0 % | 5,7 % | 31,3 % |
| Rörelsemarginal | 42,3 % | −15,2 % | −30,8 % | −6,1 % | 26,4 % | 42,2 % |
| Vinstmarginal | 42,3 % | −15,1 % | −33,7 % | −16,3 % | 15,8 % | 37,3 % |
| Kassalikviditet | 3,21 | 2,13 | 2,03 | 1,75 | 1,71 | 2,37 |
| Skuldsättningsgrad | 5,96 | 24,35 | 26,25 | 23,74 | 16,60 | 2,19 |
| Avkastning eget kapital | 74,3 % | −86,6 % | −186,9 % | −82,8 % | 42,0 % | 33,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 10,7 % | −3,4 % | −6,3 % | −1,3 % | 4,0 % | 11,9 % |
| Personalkostnad / anställd | , | 299 638 kr | 299 638 kr | 274 668 kr | , | , |
| Omsättning / anställd | , | 630 560 kr | 581 189 kr | 612 157 kr | , | , |
| Rörelseresultat / anställd | , | −95 800 kr | −179 108 kr | −37 435 kr | , | , |
| Förädlingsvärde / anställd | , | 360 243 kr | 276 935 kr | 393 638 kr | , | , |
| EBITDA | 473 453 kr | 60 605 kr | −22 703 kr | 118 970 kr | 281 793 kr | 357 960 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 750 328 kr | 630 560 kr | 581 189 kr | 612 157 kr | 475 335 kr | 562 013 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 750 328 kr | 630 560 kr | 581 189 kr | 612 157 kr | 2 253 kr | 21 322 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 299 638 kr | 299 638 kr | 274 668 kr | , | 15 332 kr |
| Av- och nedskrivningar | 156 405 kr | 156 405 kr | 156 405 kr | 156 405 kr | 156 405 kr | 120 512 kr |
| Rörelseresultat | 317 048 kr | −95 800 kr | −179 108 kr | −37 435 kr | 125 388 kr | 237 448 kr |
| Räntekostnader | 570 kr | 764 kr | 16 695 kr | 62 374 kr | 50 157 kr | 27 912 kr |
| Resultat efter fin. poster | 317 618 kr | −95 036 kr | −195 803 kr | −99 809 kr | 75 231 kr | 209 536 kr |
| Skatt | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | 16 654 kr | 44 839 kr |
| Årets resultat | 317 618 kr | −95 036 kr | −195 803 kr | −99 809 kr | 58 577 kr | 164 697 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | , | 504 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | 504 000 kr | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 2 974 069 kr | 2 781 955 kr | 2 855 475 kr | 2 983 723 kr | 3 150 558 kr | 1 992 387 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 152 379 kr | 2 343 785 kr | 2 465 190 kr | 2 621 595 kr | 2 778 000 kr | 1 218 155 kr |
| Omsättningstillgångar | 821 690 kr | 438 170 kr | 390 285 kr | 362 128 kr | 372 558 kr | 774 232 kr |
| Kassa och bank | 690 487 kr | 361 046 kr | 313 011 kr | 259 014 kr | 274 937 kr | 616 912 kr |
| Eget kapital | 427 362 kr | 109 744 kr | 104 780 kr | 120 583 kr | 178 969 kr | 624 392 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −10 256 kr | 84 780 kr | 180 583 kr | 100 392 kr | 392 kr | 339 695 kr |
| Långfristiga skulder | 2 290 965 kr | 2 466 232 kr | 2 558 601 kr | 2 656 435 kr | 2 753 238 kr | 1 041 250 kr |
| Kortfristiga skulder | 255 742 kr | 205 979 kr | 192 094 kr | 206 705 kr | 218 351 kr | 326 745 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | , | 1 | 1 | 1 | , | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Grafiten Industri Centrum Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →