S & V Maximal Transport AB, nyckeltal och bokslut
556405-8609 · Aktiebolag · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen minskade 13 % till 990 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 2 %, soliditeten 84 %, 1 anställda i snitt.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 13,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 1,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 84,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 84,2 % | 81,1 % | 90,8 % | 92,1 % |
| Rörelsemarginal | 1,8 % | 3,3 % | 5,2 % | −58,2 % |
| Vinstmarginal | 1,2 % | 3,1 % | 5,2 % | −58,8 % |
| Kassalikviditet | 4,61 | 3,54 | 6,88 | 6,50 |
| Skuldsättningsgrad | 0,19 | 0,23 | 0,10 | 0,09 |
| Avkastning eget kapital | 1,7 % | 5,0 % | 6,7 % | −27,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 2,1 % | 4,4 % | 6,1 % | −25,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 400 336 kr | 440 032 kr | 341 043 kr | 215 777 kr |
| Omsättning / anställd | 989 900 kr | 1 144 216 kr | 868 049 kr | 393 316 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 18 124 kr | 38 161 kr | 45 485 kr | −228 946 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 476 701 kr | 550 981 kr | 472 742 kr | 83 833 kr |
| EBITDA | 76 365 kr | 110 949 kr | 131 699 kr | −131 944 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 989 900 kr | 1 144 216 kr | 868 049 kr | 393 316 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 989 900 kr | 0 kr | 56 kr | 393 316 kr |
| Personalkostnader | 400 336 kr | 440 032 kr | 341 043 kr | 215 777 kr |
| Av- och nedskrivningar | 58 241 kr | 72 788 kr | 86 214 kr | 97 002 kr |
| Rörelseresultat | 18 124 kr | 38 161 kr | 45 485 kr | −228 946 kr |
| Räntekostnader | 6 141 kr | 3 044 kr | 655 kr | 2 266 kr |
| Resultat efter fin. poster | 11 993 kr | 35 149 kr | 44 840 kr | −231 212 kr |
| Årets resultat | 11 993 kr | 35 149 kr | 44 840 kr | −231 212 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | 80 000 kr |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 856 053 kr | 873 753 kr | 742 157 kr | 915 779 kr |
| Anläggningstillgångar | 232 965 kr | 291 206 kr | 272 194 kr | 448 010 kr |
| Omsättningstillgångar | 623 088 kr | 582 547 kr | 469 963 kr | 467 769 kr |
| Kassa och bank | 260 500 kr | 364 790 kr | 139 084 kr | 183 260 kr |
| Eget kapital | 721 022 kr | 709 030 kr | 673 881 kr | 843 770 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 606 430 kr | 571 281 kr | 526 441 kr | 972 382 kr |
| Kortfristiga skulder | 135 031 kr | 164 723 kr | 68 276 kr | 72 009 kr |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför S & V Maximal Transport AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →