Rätans Städ och Stug Service AB, nyckeltal och bokslut
556404-0318 · Aktiebolag · Berg · SNI 81210 Lokalvård
Rätans Städ och Stug Service AB omsatte 0 kr 2025. Soliditeten 87 %.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtFör få år för att mäta tillväxt.
- LönsamhetRörelsemarginal saknas i bokslutet.
- Finansiell styrkaSoliditet 86,6 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 86,6 % | 84,0 % | 84,2 % | 73,1 % | 64,9 % | 55,6 % |
| Rörelsemarginal | , | , | , | 95,7 % | 97,5 % | 96,5 % |
| Vinstmarginal | , | , | , | 95,6 % | 96,7 % | 96,5 % |
| Kassalikviditet | 81,07 | 100,51 | 99,97 | 14,41 | 9,02 | 4,26 |
| Skuldsättningsgrad | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,09 | 0,17 | 0,42 |
| Avkastning eget kapital | −1,2 % | −1,0 % | −2,0 % | 33,3 % | 54,4 % | 51,4 % |
| Avkastning totalt kapital | −1,0 % | −0,9 % | −1,7 % | 24,4 % | 35,6 % | 28,6 % |
| EBITDA | −16 310 kr | −13 900 kr | −24 542 kr | 382 950 kr | 463 075 kr | 289 496 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 400 000 kr | 475 000 kr | 300 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 400 000 kr | 475 000 kr | 300 000 kr |
| Rörelseresultat | −16 310 kr | −13 900 kr | −24 542 kr | 382 950 kr | 463 075 kr | 289 496 kr |
| Räntekostnader | 123 kr | 0 kr | 116 kr | 731 kr | 3 950 kr | 78 kr |
| Resultat efter fin. poster | −14 552 kr | −12 163 kr | −24 295 kr | 382 219 kr | 459 125 kr | 289 418 kr |
| Skatt | 6 215 kr | 0 kr | 18 688 kr | 79 989 kr | 78 058 kr | 46 692 kr |
| Årets resultat | 19 233 kr | −12 163 kr | 57 017 kr | 302 230 kr | 281 067 kr | 170 726 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 397 239 kr | 1 417 147 kr | 1 429 510 kr | 1 566 957 kr | 1 300 164 kr | 1 012 736 kr |
| Anläggningstillgångar | 184 442 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 212 797 kr | 1 417 147 kr | 1 429 510 kr | 1 566 957 kr | 1 300 164 kr | 1 012 736 kr |
| Eget kapital | 1 210 280 kr | 1 191 047 kr | 1 203 211 kr | 1 146 194 kr | 843 964 kr | 562 897 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 091 048 kr | 1 103 211 kr | 1 046 194 kr | 743 964 kr | 462 897 kr | 292 171 kr |
| Kortfristiga skulder | 14 959 kr | 14 100 kr | 14 299 kr | 108 763 kr | 144 200 kr | 237 839 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Rätans Städ och Stug Service AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →