Farhults VVS AB, nyckeltal och bokslut
556403-4386 · Aktiebolag · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen minskade 7 % till 7,3 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 5 %, soliditeten 22 %, 4 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 6,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 4,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 21,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 21,9 % | 24,5 % | 15,9 % | 12,0 % | 11,5 % | 19,3 % |
| Rörelsemarginal | 4,6 % | 9,6 % | 5,6 % | 2,6 % | 3,5 % | 2,7 % |
| Vinstmarginal | 0,3 % | 5,4 % | 2,0 % | 0,1 % | 2,3 % | 1,8 % |
| Kassalikviditet | 1,19 | 1,59 | 1,50 | 1,22 | 1,15 | 1,05 |
| Skuldsättningsgrad | 3,57 | 3,07 | 5,28 | 7,35 | 7,70 | 4,19 |
| Avkastning eget kapital | 2,5 % | 42,7 % | 25,3 % | 3,0 % | 51,0 % | 34,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 7,3 % | 18,8 % | 11,6 % | 9,1 % | 9,0 % | 10,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 659 823 kr | 579 590 kr | 527 118 kr | 632 283 kr | 501 114 kr | 376 735 kr |
| Omsättning / anställd | 1 819 131 kr | 1 953 152 kr | 2 155 010 kr | 2 262 577 kr | 1 737 418 kr | 1 396 601 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 83 113 kr | 187 881 kr | 121 303 kr | 59 222 kr | 60 755 kr | 37 930 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 774 112 kr | 791 826 kr | 670 521 kr | 702 673 kr | 570 503 kr | 423 519 kr |
| EBITDA | 457 157 kr | 848 946 kr | 573 612 kr | 492 728 kr | 485 725 kr | 421 053 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 7 276 523 kr | 7 812 608 kr | 8 620 040 kr | 15 838 041 kr | 12 161 927 kr | 12 569 411 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 60 000 kr | 22 984 kr | 23 279 kr | 106 599 kr | 52 897 kr | 39 862 kr |
| Personalkostnader | 2 639 292 kr | 2 318 359 kr | 2 108 470 kr | 4 425 980 kr | 3 507 795 kr | 3 390 616 kr |
| Av- och nedskrivningar | 124 705 kr | 97 421 kr | 88 399 kr | 78 176 kr | 60 438 kr | 79 686 kr |
| Rörelseresultat | 332 452 kr | 751 525 kr | 485 213 kr | 414 552 kr | 425 287 kr | 341 367 kr |
| Räntekostnader | 308 158 kr | 334 687 kr | 322 444 kr | 401 539 kr | 149 258 kr | 125 383 kr |
| Resultat efter fin. poster | 24 352 kr | 422 041 kr | 170 615 kr | 16 547 kr | 276 360 kr | 220 361 kr |
| Skatt | 21 469 kr | 108 786 kr | 45 029 kr | 8 877 kr | 65 862 kr | 15 463 kr |
| Årets resultat | 2 883 kr | 313 255 kr | 125 586 kr | 7 670 kr | 210 498 kr | 204 898 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 4 532 463 kr | 4 025 550 kr | 4 237 481 kr | 4 583 240 kr | 4 710 898 kr | 3 272 751 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 078 656 kr | 721 678 kr | 682 800 kr | 594 168 kr | 510 241 kr | 418 284 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 453 807 kr | 3 303 871 kr | 3 554 681 kr | 3 989 072 kr | 4 200 657 kr | 2 854 467 kr |
| Varulager | 1 807 342 kr | 1 897 458 kr | 1 899 530 kr | 1 891 402 kr | 1 680 402 kr | 1 445 166 kr |
| Kassa och bank | 151 672 kr | 41 kr | 41 kr | 0 kr | 350 000 kr | 0 kr |
| Eget kapital | 990 907 kr | 988 023 kr | 674 768 kr | 549 182 kr | 541 512 kr | 631 014 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 868 023 kr | 554 768 kr | 429 182 kr | 421 512 kr | 211 014 kr | 306 116 kr |
| Långfristiga skulder | 2 162 032 kr | 2 153 953 kr | 2 462 237 kr | 2 318 657 kr | 1 984 125 kr | 1 296 209 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 379 525 kr | 883 573 kr | 1 100 476 kr | 1 715 401 kr | 2 185 261 kr | 1 345 528 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 4 | 7 | 7 | 9 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Farhults VVS AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →