Måleritema i Haninge Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556402-8552 · Aktiebolag · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen växte 13 % till 2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 7 %, soliditeten 38 %, 2 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 13,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 6,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 38,1 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 74,4 % till 38,1 %.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 38,1 % | 74,4 % | 56,2 % | 36,8 % | 32,0 % |
| Rörelsemarginal | 6,6 % | 13,9 % | −24,5 % | 2,0 % | 2,3 % |
| Vinstmarginal | 6,0 % | 14,0 % | −24,3 % | 1,7 % | 2,3 % |
| Kassalikviditet | 2,96 | 3,86 | 1,79 | 2,46 | 2,04 |
| Skuldsättningsgrad | 1,62 | 0,34 | 0,78 | 1,72 | 2,12 |
| Avkastning eget kapital | 44,1 % | 68,3 % | −278,6 % | 14,0 % | 22,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 18,5 % | 50,9 % | −156,6 % | 6,1 % | 7,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 415 945 kr | 381 095 kr | 415 734 kr | 365 846 kr | 440 679 kr |
| Omsättning / anställd | 999 038 kr | 884 064 kr | 659 745 kr | 970 004 kr | 1 005 972 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 65 488 kr | 123 035 kr | −161 883 kr | 19 484 kr | 23 458 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 484 433 kr | 508 630 kr | 258 351 kr | 389 830 kr | 482 200 kr |
| EBITDA | 136 976 kr | 255 069 kr | −314 766 kr | 47 968 kr | 83 041 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 1 998 076 kr | 1 768 128 kr | 1 319 490 kr | 1 940 008 kr | 2 011 944 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 998 076 kr | 1 739 028 kr | 1 348 590 kr | 1 940 008 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 831 890 kr | 762 190 kr | 831 468 kr | 731 691 kr | 881 358 kr |
| Av- och nedskrivningar | 6 000 kr | 9 000 kr | 9 000 kr | 9 000 kr | 36 126 kr |
| Rörelseresultat | 130 976 kr | 246 069 kr | −323 766 kr | 38 968 kr | 46 915 kr |
| Räntekostnader | 12 070 kr | 702 kr | 1 kr | 6 383 kr | 165 kr |
| Resultat efter fin. poster | 119 352 kr | 247 187 kr | −320 210 kr | 32 884 kr | 46 750 kr |
| Skatt | 10 660 kr | , | 0 kr | 7 306 kr | 17 180 kr |
| Årets resultat | 108 692 kr | 247 187 kr | −320 210 kr | 25 578 kr | 62 570 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 0 kr | , | , | , |
| Återbetalt aktieägartillskott | , | 200 000 kr | , | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 710 722 kr | 486 549 kr | 204 513 kr | 638 874 kr | 654 279 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 6 000 kr | 15 000 kr | 24 000 kr | 33 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 710 722 kr | 480 549 kr | 189 513 kr | 614 874 kr | 621 279 kr |
| Varulager | , | 0 kr | 29 100 kr | , | , |
| Kassa och bank | 466 143 kr | 246 604 kr | 48 969 kr | 499 111 kr | 215 616 kr |
| Eget kapital | 270 809 kr | 362 117 kr | 114 930 kr | 235 139 kr | 209 561 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 62 117 kr | 14 930 kr | 335 140 kr | 109 561 kr | 46 991 kr |
| Långfristiga skulder | 200 000 kr | , | 0 kr | 154 000 kr | 140 603 kr |
| Kortfristiga skulder | 239 913 kr | 124 432 kr | 89 583 kr | 249 735 kr | 304 115 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Måleritema i Haninge Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →