Mette Strand Konsult Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556402-3330 · Aktiebolag · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen växte 12 % till 935 tkr 2026. Rörelsemarginalen var 23 %, soliditeten 66 %, 1 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 12,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 23,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 65,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 65,7 % | 63,8 % | 62,7 % | 63,1 % | 62,9 % | 64,0 % | 60,6 % | 61,5 % |
| Rörelsemarginal | 23,1 % | 20,0 % | 22,9 % | 20,5 % | 6,6 % | 16,1 % | 18,0 % | 7,1 % |
| Vinstmarginal | 26,1 % | 24,5 % | 27,1 % | 22,5 % | 6,9 % | 16,4 % | 18,3 % | 7,4 % |
| Kassalikviditet | 5,25 | 4,65 | 4,20 | 4,04 | 3,91 | 4,17 | 3,47 | 3,42 |
| Skuldsättningsgrad | 0,29 | 0,34 | 0,38 | 0,39 | 0,41 | 0,37 | 0,48 | 0,48 |
| Avkastning eget kapital | 19,6 % | 18,9 % | 23,9 % | 20,9 % | 6,4 % | 15,2 % | 20,5 % | 8,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 12,9 % | 12,0 % | 15,0 % | 13,2 % | 4,0 % | 9,7 % | 12,4 % | 5,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 663 020 kr | 627 320 kr | 609 761 kr | 570 711 kr | 559 295 kr | 488 823 kr | 499 735 kr | 512 507 kr |
| Omsättning / anställd | 935 095 kr | 834 803 kr | 843 541 kr | 761 040 kr | 654 217 kr | 621 484 kr | 684 578 kr | 601 277 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 215 579 kr | 166 689 kr | 193 501 kr | 155 922 kr | 42 984 kr | 100 262 kr | 123 016 kr | 42 786 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 878 599 kr | 794 009 kr | 803 262 kr | 726 633 kr | 602 279 kr | 589 085 kr | 622 751 kr | 555 293 kr |
| EBITDA | 215 579 kr | 166 689 kr | 193 501 kr | 155 922 kr | 42 984 kr | 100 262 kr | 123 016 kr | 42 786 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 935 095 kr | 834 803 kr | 843 541 kr | 761 040 kr | 654 217 kr | 621 484 kr | 684 578 kr | 601 277 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 935 095 kr | 834 803 kr | 843 541 kr | 761 040 kr | 0 kr | 6 008 kr | 684 578 kr | 601 277 kr |
| Personalkostnader | 663 020 kr | 627 320 kr | 609 761 kr | 570 711 kr | 559 295 kr | 488 823 kr | 499 735 kr | 512 507 kr |
| Rörelseresultat | 215 579 kr | 166 689 kr | 193 501 kr | 155 922 kr | 42 984 kr | 100 262 kr | 123 016 kr | 42 786 kr |
| Räntekostnader | 4 kr | 38 kr | 6 kr | 14 kr | 28 kr | , | 0 kr | 74 kr |
| Resultat efter fin. poster | 243 786 kr | 204 447 kr | 228 669 kr | 171 127 kr | 45 096 kr | 102 234 kr | 125 063 kr | 44 785 kr |
| Skatt | 45 515 kr | 35 279 kr | 39 232 kr | 31 336 kr | 9 708 kr | 19 788 kr | 22 114 kr | 7 880 kr |
| Årets resultat | 159 271 kr | 125 568 kr | 139 737 kr | 112 691 kr | 32 288 kr | 62 546 kr | 76 449 kr | 25 005 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , | , |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 1 892 922 kr | 1 699 424 kr | 1 528 887 kr | 1 296 999 kr | 1 122 697 kr | 1 053 059 kr | 1 009 144 kr | 869 504 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 892 922 kr | 1 699 424 kr | 1 528 887 kr | 1 296 999 kr | 1 122 697 kr | 1 053 059 kr | 1 009 144 kr | 869 504 kr |
| Kassa och bank | 1 753 305 kr | 1 432 541 kr | 1 273 851 kr | 1 052 843 kr | 989 260 kr | 940 607 kr | 871 219 kr | 718 347 kr |
| Eget kapital | 1 243 503 kr | 1 084 232 kr | 958 663 kr | 818 927 kr | 706 236 kr | 673 948 kr | 611 403 kr | 534 954 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 967 832 kr | 842 264 kr | 702 526 kr | 589 836 kr | 557 548 kr | 495 003 kr | 418 554 kr | 393 549 kr |
| Kortfristiga skulder | 360 419 kr | 365 192 kr | 363 824 kr | 321 372 kr | 286 861 kr | 252 611 kr | 291 141 kr | 254 450 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Mette Strand Konsult Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →