Ingvar & Roland Jonssons Gräv i Ostra Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556402-1706 · Aktiebolag · SNI 43120 Mark- och grundarbeten
Omsättningen minskade 45 % till 89 tkr 2026. Rörelsemarginalen var -6 %, soliditeten 51 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 44,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -6,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 51,3 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 69,5 % till 51,3 %.
- Årets resultat 2026 var negativt.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 51,3 % | 69,5 % | 71,7 % | 75,4 % | 77,6 % | 78,3 % |
| Rörelsemarginal | −6,0 % | −3,9 % | −105,8 % | −59,7 % | −28,6 % | −25,8 % |
| Vinstmarginal | −5,9 % | −3,8 % | −105,1 % | −60,2 % | −28,6 % | −25,8 % |
| Kassalikviditet | 1,76 | 2,66 | 2,88 | 3,41 | 3,94 | 4,43 |
| Skuldsättningsgrad | 0,95 | 0,44 | 0,39 | 0,33 | 0,29 | 0,25 |
| Avkastning eget kapital | −4,1 % | −4,7 % | −20,7 % | −41,1 % | −18,5 % | −19,1 % |
| Avkastning totalt kapital | −2,1 % | −3,3 % | −14,9 % | −30,7 % | −14,4 % | −15,0 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | , | 0 kr | 0 kr |
| Omsättning / anställd | 89 099 kr | 161 100 kr | , | , | 151 989 kr | 201 386 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −5 349 kr | −6 340 kr | , | , | −43 542 kr | −51 991 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | , | −37 292 kr | 389 kr |
| EBITDA | −5 349 kr | −6 340 kr | −28 755 kr | −67 891 kr | −37 292 kr | 389 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 89 099 kr | 161 100 kr | 27 168 kr | 113 778 kr | 151 989 kr | 201 386 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 97 808 kr | 0 kr | 150 000 kr | 113 778 kr | 151 989 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | , | , | , | , | 0 kr | 0 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | 0 kr | 6 250 kr | 52 380 kr |
| Rörelseresultat | −5 349 kr | −6 340 kr | −28 755 kr | −67 891 kr | −43 542 kr | −51 991 kr |
| Räntekostnader | , | , | 0 kr | 625 kr | , | , |
| Resultat efter fin. poster | −5 243 kr | −6 197 kr | −28 554 kr | −68 456 kr | −43 542 kr | −51 991 kr |
| Skatt | , | , | , | , | 0 kr | 449 kr |
| Årets resultat | −5 243 kr | −6 197 kr | −28 554 kr | −68 456 kr | −37 292 kr | −60 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 246 650 kr | 189 531 kr | 192 255 kr | 220 809 kr | 302 687 kr | 347 467 kr |
| Anläggningstillgångar | 35 653 kr | 35 653 kr | 35 653 kr | 35 653 kr | 35 653 kr | 41 903 kr |
| Omsättningstillgångar | 210 997 kr | 153 878 kr | 156 602 kr | 185 156 kr | 267 034 kr | 305 564 kr |
| Kassa och bank | 30 352 kr | 105 110 kr | 128 019 kr | 154 549 kr | 93 031 kr | 141 274 kr |
| Eget kapital | 126 443 kr | 131 686 kr | 137 883 kr | 166 437 kr | 234 893 kr | 272 185 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 12 186 kr | 18 383 kr | 46 937 kr | 115 393 kr | 152 685 kr | 152 745 kr |
| Kortfristiga skulder | 120 207 kr | 57 845 kr | 54 372 kr | 54 372 kr | 67 794 kr | 69 032 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | , | , | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Ingvar & Roland Jonssons Gräv i Ostra Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →