Ludviksdal International Trading Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556401-0394 · Aktiebolag · Vellinge · SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Omsättningen minskade 56 % till 1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -87 %, soliditeten 99 %, 3 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 56,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -87,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 98,6 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 98,6 % | 97,8 % | 98,5 % | 91,7 % | 41,1 % | 42,2 % |
| Rörelsemarginal | −87,3 % | 22,7 % | −27,6 % | −16,4 % | 2,7 % | 6,8 % |
| Vinstmarginal | −30,1 % | 39,7 % | −9,1 % | 489,8 % | 2,0 % | 5,9 % |
| Kassalikviditet | 16,27 | 34,70 | 54,05 | 11,39 | 2,14 | 2,26 |
| Skuldsättningsgrad | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,09 | 1,26 | 1,19 |
| Avkastning eget kapital | −1,6 % | 4,6 % | −0,8 % | 85,3 % | 3,9 % | 7,6 % |
| Avkastning totalt kapital | −1,5 % | 4,5 % | −0,8 % | 78,2 % | 2,1 % | 3,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 365 284 kr | 222 435 kr | 280 677 kr | 387 108 kr | 319 468 kr | 424 325 kr |
| Omsättning / anställd | 340 634 kr | 781 683 kr | 588 522 kr | 1 152 375 kr | 1 341 841 kr | 1 326 171 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −297 454 kr | 177 247 kr | −162 471 kr | −189 161 kr | 36 470 kr | 90 165 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 103 473 kr | 425 283 kr | 118 206 kr | 197 947 kr | 364 178 kr | 540 351 kr |
| EBITDA | −785 433 kr | 608 542 kr | −487 412 kr | −567 484 kr | 134 130 kr | 232 051 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 021 902 kr | 2 345 048 kr | 1 765 567 kr | 3 457 126 kr | 4 025 523 kr | 2 652 342 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 223 094 kr | 265 636 kr | 371 388 kr | 1 007 517 kr | 693 528 kr | 128 142 kr |
| Personalkostnader | 1 095 851 kr | 667 306 kr | 842 031 kr | 1 161 324 kr | 958 404 kr | 848 650 kr |
| Av- och nedskrivningar | 106 928 kr | 76 800 kr | , | 0 kr | 24 719 kr | 51 721 kr |
| Rörelseresultat | −892 361 kr | 531 742 kr | −487 412 kr | −567 484 kr | 109 411 kr | 180 330 kr |
| Räntekostnader | 1 044 kr | 7 kr | 184 kr | 3 405 kr | 29 103 kr | 29 109 kr |
| Resultat efter fin. poster | −307 976 kr | 930 307 kr | −160 374 kr | 16 932 427 kr | 82 355 kr | 157 023 kr |
| Skatt | 0 kr | 108 735 kr | , | 0 kr | 24 635 kr | 52 412 kr |
| Årets resultat | −137 976 kr | 651 572 kr | −160 374 kr | 17 407 427 kr | 62 720 kr | 159 611 kr |
| Utdelning (beslutad) | 400 000 kr | 400 000 kr | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 400 000 kr | , | , | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 20 085 760 kr | 20 796 042 kr | 20 004 492 kr | 21 653 885 kr | 5 198 238 kr | 4 914 008 kr |
| Anläggningstillgångar | 14 145 841 kr | 10 439 607 kr | 2 182 407 kr | 182 407 kr | 1 386 457 kr | 1 411 176 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 939 919 kr | 10 356 435 kr | 17 822 085 kr | 21 471 478 kr | 3 811 781 kr | 3 502 832 kr |
| Varulager | 1 457 123 kr | 714 364 kr | 1 180 490 kr | 1 006 860 kr | 184 300 kr | 186 240 kr |
| Kassa och bank | 4 154 674 kr | 9 138 167 kr | 16 019 835 kr | 19 691 055 kr | 1 642 255 kr | 2 074 051 kr |
| Eget kapital | 19 810 184 kr | 20 348 160 kr | 19 696 588 kr | 19 856 962 kr | 2 137 459 kr | 2 074 739 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 19 828 160 kr | 19 576 588 kr | 19 736 962 kr | 2 329 535 kr | 1 954 739 kr | 1 795 128 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | 0 kr | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 275 576 kr | 277 882 kr | 307 904 kr | 1 796 923 kr | 1 695 779 kr | 1 469 269 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Ludviksdal International Trading Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →