Glanshammars Bygg Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556400-1229 · Aktiebolag · Glanshammar · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen växte 37 % till 3,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 17 %, soliditeten 42 %, 1 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 37,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 17,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 41,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 41,9 % | 47,8 % | 42,6 % |
| Rörelsemarginal | 17,0 % | 14,9 % | 11,7 % |
| Vinstmarginal | 17,0 % | 15,0 % | 11,6 % |
| Kassalikviditet | 3,90 | 5,10 | 3,04 |
| Skuldsättningsgrad | 0,48 | 0,29 | 0,51 |
| Avkastning eget kapital | 59,1 % | 36,2 % | 39,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 24,8 % | 17,3 % | 16,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 485 331 kr | 571 961 kr | 577 388 kr |
| Omsättning / anställd | 3 772 915 kr | 2 749 675 kr | 2 231 985 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 641 795 kr | 410 645 kr | 260 131 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 267 217 kr | 1 127 280 kr | 905 165 kr |
| EBITDA | 781 886 kr | 555 319 kr | 491 665 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 3 772 915 kr | 2 749 675 kr | 3 347 978 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 1 000 kr | 4 702 kr |
| Personalkostnader | 485 331 kr | 571 961 kr | 866 082 kr |
| Av- och nedskrivningar | 140 091 kr | 144 674 kr | 101 468 kr |
| Rörelseresultat | 641 795 kr | 410 645 kr | 390 197 kr |
| Räntekostnader | 59 kr | 205 kr | 410 kr |
| Resultat efter fin. poster | 642 375 kr | 411 756 kr | 390 027 kr |
| Skatt | 122 193 kr | 70 639 kr | 59 649 kr |
| Årets resultat | 449 205 kr | 252 370 kr | 213 138 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 500 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | 500 000 kr | , | , |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 2 592 172 kr | 2 380 673 kr | 2 311 128 kr |
| Anläggningstillgångar | 550 028 kr | 690 119 kr | 770 098 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 042 144 kr | 1 690 554 kr | 1 541 030 kr |
| Varulager | 9 409 kr | 9 700 kr | 15 035 kr |
| Kassa och bank | 1 607 280 kr | 586 571 kr | 546 608 kr |
| Eget kapital | 1 086 700 kr | 1 137 494 kr | 985 124 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 526 744 kr | 774 374 kr | 661 236 kr |
| Kortfristiga skulder | 521 040 kr | 329 724 kr | 501 296 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1,5 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Glanshammars Bygg Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →