Marieholms Maskiner & Fastigheter AB, nyckeltal och bokslut
556400-0726 · Aktiebolag · Marieholm · SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Omsättningen minskade 27 % till 1,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 35 %, soliditeten 13 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 26,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 35,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 12,7 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 12,7 % | 15,3 % | 14,7 % | 16,0 % | 21,8 % | 25,0 % | 28,5 % |
| Rörelsemarginal | 35,3 % | 27,0 % | 15,2 % | 10,2 % | 3,5 % | −26,7 % | 44,7 % |
| Vinstmarginal | 12,7 % | 8,1 % | −2,6 % | 3,3 % | 0,4 % | −34,2 % | 36,5 % |
| Kassalikviditet | 1,31 | 2,23 | 8,74 | 5,47 | 5,07 | 2,74 | 3,60 |
| Skuldsättningsgrad | 6,89 | 5,55 | 5,82 | 5,23 | 3,60 | 2,99 | 2,51 |
| Avkastning eget kapital | 16,3 % | 12,3 % | −4,0 % | 6,4 % | 0,8 % | −32,5 % | 29,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 5,7 % | 6,3 % | 3,5 % | 3,2 % | 1,4 % | −6,4 % | 10,3 % |
| EBITDA | 699 989 kr | 711 589 kr | 384 597 kr | 335 893 kr | 141 362 kr | −230 080 kr | 465 630 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 391 109 kr | 1 896 689 kr | 1 732 442 kr | 2 272 170 kr | 2 017 424 kr | 1 042 957 kr | 861 196 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 8 014 kr | 1 732 442 kr | 2 272 170 kr | 2 017 424 kr | 1 042 957 kr | 861 196 kr |
| Av- och nedskrivningar | 208 745 kr | 199 945 kr | 120 763 kr | 104 797 kr | 70 049 kr | 48 268 kr | 80 295 kr |
| Rörelseresultat | 491 244 kr | 511 644 kr | 263 834 kr | 231 096 kr | 71 313 kr | −278 348 kr | 385 335 kr |
| Räntekostnader | 314 016 kr | 357 698 kr | 308 712 kr | 156 278 kr | 62 854 kr | 78 341 kr | 70 682 kr |
| Resultat efter fin. poster | 177 228 kr | 153 946 kr | −44 878 kr | 74 818 kr | 8 459 kr | −356 689 kr | 314 653 kr |
| Skatt | 36 917 kr | 23 988 kr | 0 kr | 15 534 kr | 2 198 kr | 9 495 kr | 174 410 kr |
| Årets resultat | 140 311 kr | 129 958 kr | −44 878 kr | 59 284 kr | 6 261 kr | 33 816 kr | 640 243 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 1 000 000 kr | 0 kr | 0 kr | 100 000 kr | 200 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | 300 000 kr | , | , | , | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 8 573 007 kr | 8 162 730 kr | 7 620 910 kr | 7 241 125 kr | 5 066 868 kr | 4 378 428 kr | 3 724 962 kr |
| Anläggningstillgångar | 6 194 167 kr | 5 962 912 kr | 4 697 557 kr | 3 268 117 kr | 2 711 814 kr | 1 991 453 kr | 2 039 721 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 378 840 kr | 2 199 818 kr | 2 923 353 kr | 3 973 008 kr | 2 355 054 kr | 2 386 975 kr | 1 685 241 kr |
| Varulager | , | , | , | , | , | 0 kr | 5 138 kr |
| Kassa och bank | 17 647 kr | 70 001 kr | 52 357 kr | 4 745 kr | 91 256 kr | 245 282 kr | 0 kr |
| Eget kapital | 1 086 969 kr | 1 246 658 kr | 1 116 700 kr | 1 161 578 kr | 1 102 294 kr | 1 096 033 kr | 1 062 217 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 826 658 kr | 996 700 kr | 1 041 578 kr | 982 294 kr | 976 033 kr | 942 217 kr | 301 974 kr |
| Långfristiga skulder | 5 665 395 kr | 5 928 980 kr | 6 169 639 kr | 5 353 336 kr | 3 500 000 kr | 2 410 000 kr | 2 196 612 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 820 643 kr | 987 092 kr | 334 571 kr | 726 211 kr | 464 574 kr | 872 395 kr | 466 133 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | , | , | 0 | , | , | , | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Marieholms Maskiner & Fastigheter AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →