Uppman Förvaltning AB, nyckeltal och bokslut
556399-9837 · Aktiebolag · Söderhamn · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättningen växte 27 % till 174 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 44 %, soliditeten 6 %.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 27,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 44,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 5,8 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 5,8 %, tunn buffert mot förluster.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 5,8 % | 6,0 % | 6,4 % | 5,9 % | 22,7 % |
| Rörelsemarginal | 44,0 % | 78,6 % | 96,8 % | −3645,3 % | 28,9 % |
| Vinstmarginal | −8,1 % | −6,4 % | 7,9 % | −3840,8 % | −81,1 % |
| Kassalikviditet | 3,33 | 3,03 | 5,47 | 3,71 | 1,48 |
| Skuldsättningsgrad | 16,32 | 15,54 | 14,55 | 15,84 | 2,98 |
| Avkastning eget kapital | −7,9 % | −4,5 % | 4,3 % | −813,4 % | −9,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 2,5 % | 3,4 % | 3,4 % | −45,8 % | 0,8 % |
| EBITDA | 200 584 kr | 231 424 kr | 230 535 kr | −1 357 611 kr | 225 250 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 173 720 kr | 136 572 kr | 110 035 kr | 40 646 kr | 90 445 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 411 548 kr | 287 780 kr | 478 650 kr | 795 967 kr | 391 300 kr |
| Personalkostnader | , | 0 kr | 21 340 kr | 23 384 kr | 85 705 kr |
| Av- och nedskrivningar | 124 070 kr | 124 070 kr | 124 070 kr | 124 070 kr | 199 070 kr |
| Rörelseresultat | 76 514 kr | 107 354 kr | 106 465 kr | −1 481 681 kr | 26 180 kr |
| Räntekostnader | 91 349 kr | 117 125 kr | 98 613 kr | 79 466 kr | 99 538 kr |
| Resultat efter fin. poster | −14 104 kr | −8 718 kr | 8 723 kr | −1 561 147 kr | −73 358 kr |
| Skatt | , | , | , | 0 kr | 30 411 kr |
| Årets resultat | −14 104 kr | −8 718 kr | 8 723 kr | −1 249 331 kr | 49 481 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 3 079 998 kr | 3 173 988 kr | 3 119 484 kr | 3 232 990 kr | 3 265 296 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 752 930 kr | 2 877 000 kr | 2 601 070 kr | 2 725 140 kr | 3 147 776 kr |
| Omsättningstillgångar | 327 068 kr | 296 988 kr | 518 414 kr | 507 850 kr | 117 520 kr |
| Kassa och bank | 124 609 kr | 93 234 kr | 309 290 kr | 463 185 kr | 117 520 kr |
| Eget kapital | 177 838 kr | 191 942 kr | 200 660 kr | 191 937 kr | 741 268 kr |
| Aktiekapital | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr |
| Balanserat resultat | 41 942 kr | 50 660 kr | 41 937 kr | 1 291 268 kr | 541 787 kr |
| Långfristiga skulder | 2 803 982 kr | 2 883 986 kr | 2 823 990 kr | 2 903 994 kr | 2 133 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 98 178 kr | 98 060 kr | 94 834 kr | 137 059 kr | 79 212 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Uppman Förvaltning AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →