Miljö-Navet Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556399-6288 · Aktiebolag · Strängnäs · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen växte 45 % till 358 tkr 2026. Rörelsemarginalen var 68 %, soliditeten 13 %.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 44,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 68,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 12,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 12,7 % | 10,6 % | 62,4 % | 56,3 % | 46,8 % | 45,0 % |
| Rörelsemarginal | 68,3 % | 46,1 % | 65,9 % | 77,8 % | 57,2 % | 56,2 % |
| Vinstmarginal | 47,3 % | 30,8 % | 66,2 % | 77,9 % | 57,0 % | 56,2 % |
| Kassalikviditet | 0,28 | 0,44 | 10,84 | 24,59 | 52,67 | 18,15 |
| Skuldsättningsgrad | 6,61 | 8,33 | 0,60 | 0,78 | 1,14 | 1,22 |
| Avkastning eget kapital | 48,7 % | 29,0 % | 7,3 % | 9,1 % | 7,1 % | 7,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 9,0 % | 4,6 % | 4,5 % | 5,1 % | 3,4 % | 3,4 % |
| EBITDA | 254 554 kr | 113 894 kr | 110 714 kr | 130 731 kr | 96 010 kr | 94 393 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 357 520 kr | 246 798 kr | 167 997 kr | 167 996 kr | 167 994 kr | 167 995 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 357 520 kr | 246 798 kr | 167 997 kr | 167 996 kr | 167 994 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Av- och nedskrivningar | 10 213 kr | , | , | , | , | , |
| Rörelseresultat | 244 341 kr | 113 894 kr | 110 714 kr | 130 731 kr | 96 010 kr | 94 393 kr |
| Räntekostnader | 75 384 kr | 37 959 kr | 0 kr | 2 kr | 275 kr | 55 kr |
| Resultat efter fin. poster | 169 060 kr | 76 044 kr | 111 290 kr | 130 921 kr | 95 735 kr | 94 338 kr |
| Skatt | 24 328 kr | 10 448 kr | 22 806 kr | 26 930 kr | 19 778 kr | 20 199 kr |
| Årets resultat | 85 040 kr | 40 363 kr | 88 484 kr | 103 991 kr | 75 957 kr | 74 139 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 0 kr | 0 kr | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 2 727 767 kr | 2 472 196 kr | 2 454 778 kr | 2 564 034 kr | 2 862 695 kr | 2 808 819 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 584 499 kr | 2 371 355 kr | 2 287 245 kr | 2 287 245 kr | 2 287 245 kr | 2 287 245 kr |
| Omsättningstillgångar | 143 268 kr | 100 841 kr | 167 533 kr | 276 789 kr | 575 450 kr | 521 574 kr |
| Kassa och bank | 63 825 kr | 46 269 kr | 129 339 kr | 214 359 kr | 487 516 kr | 492 564 kr |
| Eget kapital | 347 447 kr | 262 407 kr | 1 532 342 kr | 1 443 858 kr | 1 339 867 kr | 1 263 910 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 142 407 kr | 102 044 kr | 1 323 858 kr | 1 219 867 kr | 1 143 910 kr | 1 069 771 kr |
| Långfristiga skulder | 1 777 087 kr | 1 953 427 kr | 906 979 kr | 1 108 919 kr | 1 511 903 kr | 1 516 175 kr |
| Kortfristiga skulder | 518 308 kr | 231 129 kr | 15 457 kr | 11 257 kr | 10 925 kr | 28 734 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Miljö-Navet Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →