Skogsliden Gård AB, nyckeltal och bokslut
556398-8699 · Aktiebolag · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen växte 28 % till 4,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 15 %, soliditeten 40 %, 3 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 27,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 15,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 40,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 40,2 % | 49,4 % | 44,1 % | 38,3 % | 31,4 % | 44,5 % |
| Rörelsemarginal | 15,2 % | 8,0 % | 6,5 % | 2,6 % | 24,5 % | 4,1 % |
| Vinstmarginal | 15,1 % | 8,1 % | 6,4 % | 2,6 % | 24,5 % | 4,1 % |
| Kassalikviditet | 1,93 | 2,40 | 2,00 | 1,56 | 1,53 | 1,22 |
| Skuldsättningsgrad | 0,73 | 0,56 | 0,70 | 0,95 | 1,16 | 0,76 |
| Avkastning eget kapital | 44,0 % | 20,2 % | 17,7 % | 8,4 % | 79,7 % | 15,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 17,9 % | 10,3 % | 8,3 % | 3,4 % | 25,1 % | 7,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 596 323 kr | 572 489 kr | 557 541 kr | 492 499 kr | 498 631 kr | 344 100 kr |
| Omsättning / anställd | 1 608 974 kr | 1 259 722 kr | 1 184 015 kr | 1 179 250 kr | 1 382 865 kr | 921 421 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 243 781 kr | 100 170 kr | 76 707 kr | 30 504 kr | 339 138 kr | 37 710 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 987 323 kr | 765 127 kr | 724 708 kr | 618 759 kr | 1 013 282 kr | 493 985 kr |
| EBITDA | 1 173 001 kr | 577 915 kr | 501 500 kr | 378 780 kr | 1 029 303 kr | 449 655 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 4 826 921 kr | 3 779 167 kr | 3 552 044 kr | 3 537 750 kr | 2 765 729 kr | 2 764 264 kr |
| Övriga rörelseintäkter | , | , | , | , | , | 341 149 kr |
| Personalkostnader | 1 788 969 kr | 1 717 466 kr | 1 672 623 kr | 1 477 498 kr | 997 261 kr | 1 032 300 kr |
| Av- och nedskrivningar | 441 659 kr | 277 404 kr | 271 378 kr | 287 267 kr | 351 028 kr | 336 524 kr |
| Rörelseresultat | 731 342 kr | 300 511 kr | 230 122 kr | 91 513 kr | 678 275 kr | 113 131 kr |
| Räntekostnader | 8 209 kr | 11 215 kr | 15 534 kr | 5 917 kr | 3 657 kr | 3 486 kr |
| Resultat efter fin. poster | 730 994 kr | 307 850 kr | 225 680 kr | 92 634 kr | 678 638 kr | 113 389 kr |
| Skatt | 42 697 kr | 72 381 kr | 50 986 kr | 0 kr | 34 667 kr | 60 498 kr |
| Årets resultat | 135 373 kr | 250 623 kr | 179 286 kr | 245 234 kr | 123 927 kr | 215 715 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 4 131 457 kr | 3 088 133 kr | 2 891 552 kr | 2 864 069 kr | 2 716 919 kr | 1 636 532 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 503 097 kr | 734 971 kr | 1 004 526 kr | 1 146 577 kr | 1 426 888 kr | 439 547 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 628 360 kr | 2 353 162 kr | 1 887 026 kr | 1 717 492 kr | 1 290 031 kr | 1 196 985 kr |
| Varulager | 413 414 kr | 441 350 kr | 441 107 kr | 525 890 kr | 535 677 kr | 524 276 kr |
| Kassa och bank | 1 429 730 kr | 1 020 984 kr | 586 825 kr | 460 999 kr | 364 442 kr | 302 852 kr |
| Eget kapital | 1 662 443 kr | 1 527 071 kr | 1 276 448 kr | 1 097 162 kr | 851 928 kr | 728 001 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 422 970 kr | 1 172 348 kr | 993 062 kr | 747 828 kr | 623 901 kr | 408 186 kr |
| Långfristiga skulder | 65 600 kr | 60 216 kr | 175 199 kr | 281 427 kr | 495 241 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 147 180 kr | 797 536 kr | 721 441 kr | 762 424 kr | 494 094 kr | 552 919 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Skogsliden Gård AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →