Nordins Elektriska i Härnösand Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556398-2932 · Aktiebolag · Härnösand · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen minskade 13 % till 5,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 14 %, soliditeten 56 %, 3 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 13,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 14,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 55,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 55,9 % | 51,7 % | 44,2 % | 44,1 % | 37,4 % | 42,3 % |
| Rörelsemarginal | 14,3 % | 10,3 % | 8,2 % | 12,3 % | 7,8 % | 15,3 % |
| Vinstmarginal | 14,3 % | 10,1 % | 8,1 % | 12,3 % | 7,7 % | 15,2 % |
| Kassalikviditet | 2,80 | 2,50 | 2,22 | 2,18 | 2,09 | 2,33 |
| Skuldsättningsgrad | 0,39 | 0,49 | 0,77 | 0,83 | 1,05 | 0,88 |
| Avkastning eget kapital | 37,8 % | 34,9 % | 33,7 % | 55,4 % | 38,5 % | 61,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 21,3 % | 18,3 % | 15,1 % | 24,5 % | 14,6 % | 26,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 637 508 kr | 616 812 kr | 587 063 kr | 548 916 kr | 543 800 kr | 577 037 kr |
| Omsättning / anställd | 1 785 518 kr | 2 064 065 kr | 1 902 146 kr | 1 811 043 kr | 1 402 837 kr | 1 530 597 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 255 959 kr | 211 644 kr | 156 661 kr | 223 520 kr | 109 996 kr | 234 574 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 903 228 kr | 833 839 kr | 749 016 kr | 775 880 kr | 656 820 kr | 814 776 kr |
| EBITDA | 797 161 kr | 651 080 kr | 566 834 kr | 1 021 339 kr | 508 592 kr | 1 022 279 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 5 356 555 kr | 6 192 195 kr | 6 657 511 kr | 8 149 694 kr | 6 312 766 kr | 6 581 565 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 101 817 kr | 27 437 kr | 18 682 kr | 87 160 kr | 56 924 kr | 114 574 kr |
| Personalkostnader | 1 912 524 kr | 1 850 437 kr | 2 054 722 kr | 2 470 122 kr | 2 447 098 kr | 2 481 257 kr |
| Av- och nedskrivningar | 29 285 kr | 16 147 kr | 18 522 kr | 15 500 kr | 13 611 kr | 13 611 kr |
| Rörelseresultat | 767 876 kr | 634 933 kr | 548 312 kr | 1 005 839 kr | 494 981 kr | 1 008 668 kr |
| Räntekostnader | 4 001 kr | 9 236 kr | 9 073 kr | 5 356 kr | 6 430 kr | 8 562 kr |
| Resultat efter fin. poster | 766 287 kr | 628 016 kr | 541 126 kr | 1 001 059 kr | 489 044 kr | 1 001 113 kr |
| Skatt | 166 297 kr | 133 889 kr | 117 582 kr | 211 918 kr | 108 842 kr | 205 240 kr |
| Årets resultat | 599 990 kr | 494 127 kr | 423 544 kr | 789 141 kr | 380 202 kr | 734 873 kr |
| Utdelning (beslutad) | 500 000 kr | 375 000 kr | 300 000 kr | 625 000 kr | 250 000 kr | 750 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 375 000 kr | 300 000 kr | 625 000 kr | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 3 623 748 kr | 3 482 433 kr | 3 636 629 kr | 4 101 238 kr | 3 396 201 kr | 3 874 813 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 180 152 kr | 1 149 437 kr | 797 827 kr | 803 849 kr | 806 849 kr | 820 460 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 443 596 kr | 2 332 996 kr | 2 838 802 kr | 3 297 389 kr | 2 589 352 kr | 3 054 353 kr |
| Varulager | 212 843 kr | 259 828 kr | 345 742 kr | 388 268 kr | 256 194 kr | 326 198 kr |
| Kassa och bank | 1 220 323 kr | 1 243 776 kr | 1 322 847 kr | 1 660 892 kr | 1 288 557 kr | 1 424 307 kr |
| Eget kapital | 2 026 235 kr | 1 801 244 kr | 1 607 117 kr | 1 808 573 kr | 1 269 432 kr | 1 639 230 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 306 244 kr | 1 187 117 kr | 1 063 573 kr | 899 432 kr | 769 230 kr | 784 357 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 52 500 kr | 105 000 kr | 157 500 kr | 210 000 kr | 262 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 797 513 kr | 828 689 kr | 1 124 512 kr | 1 335 165 kr | 1 116 769 kr | 1 173 083 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3,5 | 4,5 | 4,5 | 4,3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Nordins Elektriska i Härnösand Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →