Birger Eriksson Måleriservice Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556397-5936 · Aktiebolag · Alvesta · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen växte 8 % till 536 tkr 2026. Rörelsemarginalen var 24 %, soliditeten 46 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 8,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 24,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 45,8 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 45,8 % | 44,8 % | 43,8 % | 45,2 % | 35,9 % | 38,8 % |
| Rörelsemarginal | 24,0 % | 31,2 % | −12,9 % | 20,5 % | −2,0 % | 13,3 % |
| Vinstmarginal | 10,4 % | 10,9 % | −38,6 % | 4,8 % | −13,2 % | 32,5 % |
| Kassalikviditet | 12,47 | 12,36 | 9,60 | 7,73 | 0,87 | 1,25 |
| Skuldsättningsgrad | 1,18 | 1,23 | 1,28 | 1,20 | 1,78 | 1,55 |
| Avkastning eget kapital | 2,5 % | 2,5 % | −8,3 % | 0,9 % | −2,8 % | 6,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 2,7 % | 3,3 % | −1,2 % | 1,8 % | −0,2 % | 3,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 2 078 kr | 4 355 kr | 0 kr | 3 150 kr | 2 087 kr | 2 001 kr |
| Omsättning / anställd | 536 359 kr | 496 237 kr | 455 320 kr | 443 552 kr | 480 236 kr | 504 907 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 128 784 kr | 154 860 kr | −58 826 kr | 90 737 kr | −9 576 kr | 67 372 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 191 428 kr | 219 781 kr | 7 210 kr | 184 754 kr | 83 378 kr | 160 240 kr |
| EBITDA | 189 350 kr | 215 426 kr | 7 210 kr | 181 604 kr | 81 291 kr | 158 239 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 536 359 kr | 496 237 kr | 455 320 kr | 443 552 kr | 480 236 kr | 504 907 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 12 000 kr | 0 kr | 10 000 kr | 2 714 kr | 23 029 kr | 7 320 kr |
| Personalkostnader | 2 078 kr | 4 355 kr | 0 kr | 3 150 kr | 2 087 kr | 2 001 kr |
| Av- och nedskrivningar | 60 566 kr | 60 566 kr | 66 036 kr | 90 867 kr | 90 867 kr | 90 867 kr |
| Rörelseresultat | 128 784 kr | 154 860 kr | −58 826 kr | 90 737 kr | −9 576 kr | 67 372 kr |
| Räntekostnader | 74 006 kr | 103 574 kr | 119 507 kr | 69 554 kr | 53 996 kr | 53 314 kr |
| Resultat efter fin. poster | 55 702 kr | 54 098 kr | −175 712 kr | 21 408 kr | −63 572 kr | 164 285 kr |
| Skatt | , | , | 0 kr | 3 594 kr | 976 kr | 4 834 kr |
| Årets resultat | 55 702 kr | 34 098 kr | −157 465 kr | 17 814 kr | 734 kr | 169 563 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | , | 244 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | 244 000 kr | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 4 821 678 kr | 4 799 759 kr | 4 833 186 kr | 5 029 124 kr | 6 284 064 kr | 6 451 428 kr |
| Anläggningstillgångar | 3 386 460 kr | 3 447 026 kr | 3 513 063 kr | 4 107 889 kr | 5 088 756 kr | 4 979 623 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 435 218 kr | 1 352 733 kr | 1 320 123 kr | 921 235 kr | 1 195 308 kr | 1 471 805 kr |
| Varulager | 7 760 kr | 14 550 kr | 16 490 kr | 24 541 kr | 17 072 kr | 13 823 kr |
| Kassa och bank | 211 567 kr | 319 882 kr | 293 250 kr | 300 102 kr | 1 113 344 kr | 1 397 884 kr |
| Eget kapital | 2 207 828 kr | 2 152 126 kr | 2 118 028 kr | 2 275 493 kr | 2 257 679 kr | 2 500 945 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 032 126 kr | 1 998 028 kr | 2 155 493 kr | 2 137 679 kr | 2 136 945 kr | 2 211 382 kr |
| Långfristiga skulder | 2 499 375 kr | 2 539 375 kr | 2 579 375 kr | 2 619 375 kr | 2 659 375 kr | 2 700 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 114 475 kr | 108 258 kr | 135 783 kr | 116 009 kr | 1 348 763 kr | 1 166 954 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Birger Eriksson Måleriservice Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →