GJ:s Industrimålning Aktiebolag, nyckeltal och bokslut

556397-3881 · Aktiebolag · SNI 43341 Måleriarbeten

Omsättningen växte 165 % till 8,3 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 20 %, soliditeten 45 %, 4 anställda i snitt.

2 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar

Ur senaste bokslutet

Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.

  • TillväxtOmsättningen ökade 164,9 % mot föregående år.
  • LönsamhetRörelsemarginal 19,9 %.
  • Finansiell styrkaSoliditet 45,0 %.
  • Stabilitet2 av 2 senaste åren med vinst.

Övriga noteringar ur bokslutet

  • Soliditeten föll från 85,4 % till 45,0 %.
GJ:s Industrimålning Aktiebolag: nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20262024
Nyckeltal
Soliditet45,0 %85,4 %
Rörelsemarginal19,9 %1,1 %
Vinstmarginal19,7 %1,0 %
Kassalikviditet2,326,86
Skuldsättningsgrad0,960,17
Avkastning eget kapital95,2 %2,7 %
Avkastning totalt kapital43,5 %2,7 %
Personalkostnad / anställd397 242 kr479 486 kr
Omsättning / anställd2 068 910 kr1 561 809 kr
Rörelseresultat / anställd412 732 kr16 650 kr
Förädlingsvärde / anställd842 400 kr496 136 kr
EBITDA1 780 632 kr33 299 kr
Resultat
Nettoomsättning8 275 639 kr3 123 618 kr
Övriga rörelseintäkter114 664 kr13 011 kr
Personalkostnader1 588 968 kr958 972 kr
Av- och nedskrivningar129 705 kr,
Rörelseresultat1 650 927 kr33 299 kr
Räntekostnader24 542 kr5 100 kr
Resultat efter fin. poster1 627 728 kr29 775 kr
Skatt265 775 kr10 330 kr
Årets resultat941 953 kr19 445 kr
Utdelning (beslutad)1 500 000 kr300 000 kr
Utdelning (utbetald)300 000 kr,
Balans
Summa tillgångar3 796 859 kr1 273 523 kr
Anläggningstillgångar759 779 kr0 kr
Omsättningstillgångar3 037 080 kr1 273 523 kr
Varulager,0 kr
Kassa och bank807 104 kr739 330 kr
Eget kapital1 709 935 kr1 087 983 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat667 982 kr948 538 kr
Långfristiga skulder338 920 kr,
Kortfristiga skulder1 308 004 kr185 541 kr
Personal
Medelantal anställda42

Källdokument

Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.

Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.

Jämför GJ:s Industrimålning Aktiebolag med andra

Hela ligan: Snickeri, golv & måleri →Bevaka GJ:s Industrimålning Aktiebolag →

Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →