Aktiebolaget Fröken Lindbloms Manufaktur, nyckeltal och bokslut
556397-0127 · Aktiebolag · Höör · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen minskade 43 % till 33 tkr 2026. Rörelsemarginalen var -1 %, soliditeten 98 %, 0 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 43,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -1,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 98,4 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2026 var negativt.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 98,4 % | 94,7 % | 97,7 % | 98,3 % | 100,0 % | 100,0 % | 99,0 % |
| Rörelsemarginal | −1,5 % | −62,2 % | 76,2 % | 82,1 % | , | , | −137,8 % |
| Vinstmarginal | −1,9 % | −62,5 % | 76,3 % | 82,3 % | , | , | −137,9 % |
| Kassalikviditet | 9,78 | 3,26 | 10,20 | 17,92 | , | , | 15,28 |
| Skuldsättningsgrad | 0,02 | 0,06 | 0,02 | 0,02 | 0,00 | 0,00 | 0,01 |
| Avkastning eget kapital | −0,5 % | −29,2 % | 12,4 % | 19,5 % | −1,1 % | −2,8 % | −7,9 % |
| Avkastning totalt kapital | −0,3 % | −27,4 % | 12,1 % | 19,2 % | −1,1 % | −2,8 % | −7,8 % |
| EBITDA | −480 kr | −35 955 kr | 19 756 kr | 27 319 kr | −1 200 kr | −3 150 kr | −9 248 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 32 894 kr | 57 836 kr | 25 939 kr | 33 258 kr | 0 kr | 0 kr | 6 709 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 32 894 kr | 57 836 kr | 25 939 kr | 33 258 kr | 0 kr | 0 kr | 1 392 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 640 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 1 950 kr | 10 760 kr |
| Rörelseresultat | −480 kr | −35 955 kr | 19 756 kr | 27 319 kr | −1 200 kr | −3 150 kr | −9 248 kr |
| Räntekostnader | 206 kr | 272 kr | 10 kr | 0 kr | 1 kr | 4 kr | 2 kr |
| Resultat efter fin. poster | −634 kr | −36 124 kr | 19 779 kr | 27 364 kr | −1 201 kr | −3 154 kr | −9 250 kr |
| Årets resultat | −634 kr | −36 124 kr | 19 779 kr | 27 364 kr | −1 201 kr | −3 154 kr | −9 250 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 125 053 kr | 130 692 kr | 163 667 kr | 142 429 kr | 112 697 kr | 113 898 kr | 118 246 kr |
| Anläggningstillgångar | 100 000 kr | 100 000 kr | 105 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 25 053 kr | 30 692 kr | 58 667 kr | 42 429 kr | 12 697 kr | 13 898 kr | 18 246 kr |
| Varulager | 12 280 kr | 10 150 kr | 26 438 kr | , | , | , | , |
| Kassa och bank | 8 127 kr | 5 933 kr | 7 651 kr | 35 904 kr | 6 825 kr | 8 034 kr | 14 586 kr |
| Eget kapital | 123 081 kr | 123 716 kr | 159 840 kr | 140 061 kr | 112 697 kr | 113 898 kr | 117 052 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 716 kr | 39 840 kr | 20 062 kr | −7 302 kr | −6 101 kr | −2 947 kr | 6 303 kr |
| Långfristiga skulder | 666 kr | 666 kr | 666 kr | , | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 1 306 kr | 6 310 kr | 3 161 kr | 2 368 kr | , | 0 kr | 1 194 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 0 | 0 | , | , | 0 | 0 | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Aktiebolaget Fröken Lindbloms Manufaktur med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →