Porsberga Holding AB, nyckeltal och bokslut
556394-0682 · Aktiebolag · Essunga · SNI 43341 Måleriarbeten
Porsberga Holding AB omsatte 0 kr 2025. Soliditeten 31 %, 0 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtFör få år för att mäta tillväxt.
- LönsamhetRörelsemarginal saknas i bokslutet.
- Finansiell styrkaSoliditet 30,9 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 30,9 % | 0,2 % | 7,1 % | 1,0 % | 6,3 % |
| Kassalikviditet | 0,04 | 0,04 | 0,08 | 27,62 | 1,28 |
| Skuldsättningsgrad | 2,23 | 452,78 | 13,01 | 96,53 | 14,81 |
| Avkastning eget kapital | 38,8 % | −2766,3 % | 83,6 % | −663,2 % | −13,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 15,7 % | −0,3 % | 13,2 % | −0,1 % | −0,8 % |
| EBITDA | −6 685 kr | −3 196 kr | −4 318 kr | −785 kr | −10 325 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 1 000 kr | 0 kr | 200 kr | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | −6 685 kr | −3 196 kr | −4 318 kr | −785 kr | −10 325 kr |
| Räntekostnader | 39 759 kr | 62 311 kr | 68 953 kr | 73 135 kr | 996 kr |
| Resultat efter fin. poster | 128 556 kr | −65 507 kr | 56 729 kr | −73 920 kr | −11 321 kr |
| Årets resultat | 328 556 kr | −65 507 kr | 56 729 kr | −73 920 kr | −11 321 kr |
| Utdelning (beslutad) | 200 000 kr | , | , | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 1 069 395 kr | 1 074 545 kr | 950 838 kr | 1 087 014 kr | 1 345 191 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 048 909 kr | 1 048 909 kr | 948 913 kr | 948 913 kr | 1 200 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 20 486 kr | 25 636 kr | 1 925 kr | 138 101 kr | 145 191 kr |
| Kassa och bank | 18 561 kr | 23 711 kr | 0 kr | 85 089 kr | 143 266 kr |
| Eget kapital | 330 924 kr | 2 368 kr | 67 875 kr | 11 146 kr | 85 066 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −97 631 kr | −32 124 kr | −88 853 kr | 183 387 kr | 183 387 kr |
| Långfristiga skulder | 216 890 kr | 470 872 kr | 859 982 kr | 1 070 868 kr | 1 147 125 kr |
| Kortfristiga skulder | 521 581 kr | 601 305 kr | 22 981 kr | 5 000 kr | 113 000 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Porsberga Holding AB med andra
Hela ligan: Snickeri, golv & måleri →Snickeri, golv & måleri i Essunga →Bevaka Porsberga Holding AB →
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →