Iserås på Österlen AB, nyckeltal och bokslut
556393-8546 · Aktiebolag · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen växte 13 % till 1,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 2 %, soliditeten 76 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 13,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 2,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 75,6 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 75,6 % | 66,5 % | 68,8 % | 68,1 % | 71,2 % | 86,6 % |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | 0,2 % | −5,8 % | −6,0 % | 1,0 % | −20,6 % |
| Vinstmarginal | 2,7 % | 1,5 % | −5,7 % | −5,9 % | 1,1 % | −20,7 % |
| Kassalikviditet | 3,17 | 2,27 | 2,24 | 2,47 | 2,65 | 6,58 |
| Skuldsättningsgrad | 0,32 | 0,50 | 0,45 | 0,47 | 0,41 | 0,15 |
| Avkastning eget kapital | 7,0 % | 3,9 % | −14,5 % | −13,2 % | 1,4 % | −19,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 5,3 % | 2,6 % | −10,0 % | −9,0 % | 1,0 % | −17,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 405 619 kr | 373 041 kr | 387 803 kr | 366 615 kr | 205 240 kr | 265 150 kr |
| Omsättning / anställd | 696 173 kr | 615 799 kr | 606 538 kr | 607 791 kr | 417 699 kr | 290 449 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 17 127 kr | 1 133 kr | −34 895 kr | −36 216 kr | 3 990 kr | −59 933 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 434 199 kr | 389 565 kr | 373 111 kr | 347 010 kr | 225 840 kr | 218 967 kr |
| EBITDA | 57 160 kr | 33 049 kr | −29 384 kr | −39 209 kr | 41 201 kr | −92 366 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 392 346 kr | 1 231 597 kr | 1 213 075 kr | 1 215 581 kr | 835 397 kr | 580 897 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 066 kr | 6 600 kr | 1 255 760 kr | 0 kr | 16 740 kr | 51 272 kr |
| Personalkostnader | 811 237 kr | 746 081 kr | 775 605 kr | 733 229 kr | 410 479 kr | 530 299 kr |
| Av- och nedskrivningar | 22 906 kr | 30 784 kr | 40 406 kr | 33 222 kr | 33 222 kr | 27 500 kr |
| Rörelseresultat | 34 254 kr | 2 265 kr | −69 790 kr | −72 431 kr | 7 979 kr | −119 866 kr |
| Räntekostnader | 181 kr | 233 kr | 91 kr | 44 kr | 192 kr | 331 kr |
| Resultat efter fin. poster | 36 918 kr | 19 075 kr | −68 657 kr | −71 219 kr | 8 782 kr | −120 146 kr |
| Årets resultat | 36 918 kr | 19 075 kr | −68 657 kr | −71 219 kr | 8 782 kr | −120 146 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | , | , | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 699 676 kr | 739 518 kr | 686 708 kr | 794 708 kr | 860 967 kr | 696 865 kr |
| Anläggningstillgångar | 14 368 kr | 37 274 kr | 68 058 kr | 72 544 kr | 105 766 kr | 60 378 kr |
| Omsättningstillgångar | 685 308 kr | 702 244 kr | 618 650 kr | 722 164 kr | 755 201 kr | 636 487 kr |
| Varulager | 142 867 kr | 140 933 kr | 139 087 kr | 96 402 kr | 96 360 kr | 24 693 kr |
| Kassa och bank | 490 450 kr | 528 164 kr | 430 651 kr | 579 633 kr | 581 433 kr | 564 554 kr |
| Eget kapital | 528 727 kr | 491 809 kr | 472 734 kr | 541 391 kr | 612 610 kr | 603 828 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 371 809 kr | 352 734 kr | 492 610 kr | 492 610 kr | 483 828 kr | 603 974 kr |
| Kortfristiga skulder | 170 949 kr | 247 709 kr | 213 974 kr | 253 317 kr | 248 357 kr | 93 037 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Iserås på Österlen AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →